دانستني هاي سلامت

مسواک زدن با ارتودنسی ثابت

اگر در گذشته به بهداشت دهان و دندان خود خیلی اهمیت نمی دادید، وقت آن رسیده که برای مراقبت از ارتودنسی ثابت به بهترین شکل بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. مراقبت از دندان ها و لثه ها زمانی که از ارتودنسی ثابت استفاده می کنید اهمیت زیادی دارد. مشکلات لثه و دندان در مدت زمان درمان ارتودنسی ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی افزایش پیدا کند. شما باید زمان زیادی را صرف مسواک زدن منظم دندان های خود کنید. این کار را باید به آرامی انجام دهید تا به سیم ها و براکت های ارتودنسی ثابت خود آسیب نزنید.

توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، زیرا غذاهای بیشتری در ارتودنسي  ثابت شما گیر کرده و باعث ایجاد پلاک می شوند. از مسواک های نرم و خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. نخ دندان هم برای خارج کردن مواد غذایی گیر کرده می تواند مناسب باشد اما دقت کنید که فشار زیادی به ارتودنسی ثابت خود وارد نکنید.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 • بعد از لمینت کردن دندان‌هایتان امکان دارد هنگامی که نوشیدنی گرم یا سرد می‌نوشید حساسیت‌هایی را احساس کنید، نگران نباشید زیرا این حساسیت بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود.
 • مسواک زدن به صورت منظم و روزانه حداقل در دو نوبت فراموش نشود .
 • بهتر است از مصرف مواد خوراکی که دارای رنگ هستند خودداری کنید زیرا به مرور زمان باعث تغییر رنگ لمينت دندان ها  می‌شود مواد خوراکی رنگ دار مانند قهوه، چای و …حاوی رنگدانه های بسیاری هستند که روی رنگ مینای طبیعی دندان و حتی لمینت یا روکش‌ها اثرگذار می‌باشند.
 • بهتر است به هنگام غذا خوردن از گاز زدن میوه‌های سفت خودداری کنید و یا به هنگام خوردن آجیل آن‌ها را با دندان‌هایتان نشکنید زیرا این کار باعث شکستگی دندان‌ها و روکش آن‌ها می‌شود .
 • امکان اینکه لمینت دچار آسیب یا شکستگی شود زیاد است نگران نباشید لمينت كامپوزيتي پس از مراجعه به دندانپزشك می‌تواند به شکل اولیه‌ ترمیم شود. اما در مورد لمینت سرامیکی این امکان وجود ندارد و باید مراقبت های بعد از لمینت دندان بیشتری از آن صورت بگیرد، زیرا در صورت آسیب دیدن باید به صورت کامل تعویض شود.
 • در صورتی که می‌خواهید از دهان شویه استفاده کنید حتماً از دندان پزشکتان مشاوره بگیرید.
 • استفاده از دخانیات مانند سیگار و قلیان به مرور زمان باعث تغییر رنگ لمینت می‌شود .

مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست

 • از بلافاصله پس از پایان جراحی بینی بمدت ٤٨ ساعت از كمپرس سرد بر روی گونه ها در دو طرف بینی ، بدون هر گونه فشار به بینی و یا آتل (اسپلینت خارجی ) روی آن ، بصورت متناوب (بمدت ٦ دقیقه گذاشته و سپس بمدت ده دقیقه برداشته شود) جهت كاهش كبودی و ورم بعد از عمل بینی استفاده شود.
 • به منظور كاهش تورم بینی و صورت ، تا ٧٢ ساعت پس از عمل بینی نحوه خوابیدن بعد از عمل بینیبه این صورت باشد که ناحیه سر و قفسه سینه حدود ٣٠ تا ٤٠ درجه بالاتر قرار گیرد و سپس تا یك هفته پس از جراحی بینی از دو بالش زیر سر استفاده نمایید.
 • افزایش تدریجی تورم صورت تا ٤٨ ساعت پس از عمل زیبایی بینی طبیعی است و تورم صورت شما در روزهای دوم و سوم به بیشترین میزان رسیده و از روز چهارم بتدریج كاهش می یابد.
 • خوابیدن به پهلو در صورتیكه بینی با بالش برخورد نداشته باشد، اشكالی ندارد.