زیبایی

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دائمی موهای زائد در حال حاضر وجود ندارد. ولی لیزر موثرترین و دائمی ترین این روش است. پس از لیزر در صورت رشد مو، تعداد موها نسبت به مقدار اولیه کمتر و جنس مو نیز به حالت کرکی و نرم تبدیل می گردد. استفاده از لیزر سالهاست که به عنوان یک روش درمانی مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) است و در کل بیشترین اثر لیزر موهای زائد در کاهش تعداد موهای زائد، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها، کمرنگ شدن موها می باشد.

فازهای رویش مو

موها رشته‌های طویلی هستند، متشکل از سلولهای شاخی شده که از سطح پوست بدن بیرون آمده‌اند و اندازه آنها از نظر طول و قطر بسیار متغیر است. هر مو دارای یک قسمت بیرون از پوست به نام ساقه مو و یک قسمت درون پوستی به نام ریشه مو می‌باشد که هر دو قسمت ساختمان یکسانی دارند. مو از ساختمانی لوله‌ای شکل و مشتق از اپیدرم به نام فولیکول بوجود می‌آید.

فولیکول مو (Hair Follicle)

فولیکول مو ساختمانی لوله‌ای است که از سطح اپیدرم شروع و انتهای عمقی آن در هیپودرم قرار می‌گیرد. انتهای عمقی فولیکول متسع شده و پیاز مو را بوجود می‌آورد.

چرخه رشد مو

موهای بدن انسان دارای دوره‌های رشد و استراحت بوده و بعد از مدت معینی می‌ریزند. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن قابل تشخیص می‌باشد.

آناژن: دوره رشد موها می‌باشد و این دوره در موهای سر 2 تا 6 سال و در موهای سایر نقاط بدن 1 تا 6 ماه می‌باشد. در هر زمان، بطور متوسط 85 درصد موها در مرحله آناژن هستند .(بالاترین جذب انرژی لیزر در این مرحله وجود دارد چون بیشترین تیرگی و ضخامت مو در این مرحله می باشد که موجب بالاترین اثر تخریبی لیزر بر روی موی زائد هم می شود)

کاتاژن: دوره توقف رشد مو می باشد و دوره کوتاهی است که طی آن تقسیم سلولهای ماتریکسی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا جدا می‌شود( جذبی از انرژی لیزر در این مرحله وجود ندارد.)

تلوژن: دوره خفتگی یا استراحت رشد مو است و حدود چهار تا شش ماه طول می‌کشد و در این دوره همه فعالیتهای سلولی متوقف می‌گردد و موی مرده که همراه فولیکول دژنره شده‌اش موی چماقی نیز نامیده می‌شود. ضمن شست و شو و یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می‌افتد. روزانه بطور متوسط 50 تا 100 تار مو می‌ریزد و توسط موهای جدید جایگزین می‌شود. اگر ریزش موها زیاد باشد منجر به طاسی می‌گردد. در مورد تجدید موهای ریخته شده عقیده بر این است که فولیکول جدید از سلولهای زایای غلاف بیرونی حاصل و در محل موی ریخته شده رشد می‌کند. موهای ظریفی که در مرحله جنینی ظاهر می‌شوند موهای لاناگو Lango ، موهای ریزی که پس از بلوغ ظاهر می‌شوند موهای کرکی و موهای معمولی، موهای نهایی نیر نامیده می‌شوند. (جذبی از انرژی لیزر در این مرحله وجود ندارد.)

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

انواع طول موج های لیزر

ليزر، نوري تك رنگ و تك طول موج است. در ليزر موهاي زائد عمدتا نور ليزر در رنگ دانه ملانيني كه در موها به وفور يافت مي شود، جذب شده و سبب تخريب سلول هاي سازنده مو مي شود و به همين دليل است كه هرقدر مو ضخيم تر و مشكي ترباشد، ملانين بيشتري دارد که  نور ليزر را بهتر جذب كرده و راحت تر از بين مي رود. در عين حال چون ملانين در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، يعني بيمار سفيدتر باشد، انرژي كمتري در پوست جذب شده و احتمال سوختگي ناشي از ليزر مو كمتر مي شود.

انواع ليزر موهاي زائد

بسته به نوع دستگاه، نوع پوست، نژاد افراد و ميزان بودجه و امکانات هر فرد مي توان از انواع مختلف ليزر موهاي زايد جهت از بين بردن موهاي زائد بدن بهره جست. هر چه موها تيره تر و ضخيم تر و نيز پوست روشن تر باشد، تاثير ليزر بيشتر است. اکثر ليزرها بر موهاي بور و کمرنگ تاثير کمي دارند و حدوداً ميتوانند 30 تا 40 درصد اين موها را کاهش دهند. افراد با موي بلوند و روشن کانديد خوبي براي ليزر جهت کاهش موهاي ناخواسته نيستند و نياز به جلسات درماني بيشتري دارند.

گرچه ليزر ايمن است اما در دوران بارداري، با توجه به حساسيت افراد و مسائل قانوني متعاقب آن، بهتر است از ليزر استفاده نشود.
اساس کار اين دستگاه ها بر دو تکنولوژي مختلف است:

1- سيستم هاي نوري ليزري:

اين سيستم ها شامل دستگاه هاي الکساندريت، دايود و اندی یگ است.

2-سيستم هاي نوري لامپ هاي زنون:

اين سيستم ها شامل دستگاه هاي ايلايت و آي پي ال است.

سيستم هاي نوري ليزري

ليزر الکساندرايت Alexandrite:

مناسب پوست های خیلی روشن تا گندمی و موهای ضخیم

ليزر الکساندرايت از نوع ليزر هاي جامد است که داراي طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئي است. پرتو آن به رنگ قرمز است و به وسيله ملانين پوست و مو جذب مي شود.

اين دستگاه يکي از پيشرفته ترين دستگاه هاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهاي زائد است. از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه قابل تنظيم بودن عرض پالس (Pulse Duration) و ميزان انرژي براي از بين بردن هر نوع مو و پوست (موهاي نازک و روشن، موهاي ضخيم و تيره) است. با توجه به جذب بالاي ملانين در اين طول موج (755 نانومتر)، کاربرد ويژه آن، از بين بردن موهاي زائد است. برخي از کارشناسان ليزر الکس را قدرتمند ترين و پر تأثيرترين ليزر مي دانند. به علاوه اين دستگاه قابليت تنظيم براي پوست های خیلی روشن تا گندمی را دارد اين دستگاه مجهز به سيستم خنک کننده مخصوص براي جلوگيري از سوزش است. لازم به ذکر است ميزان درد استفاده از اين دستگاه به طرز قابل توجهي بيشتر از موارد ديگر و به خصوص ليزرهاي آي پي ال و ايلايت است. در حال حاضر ليزر الکساندريت سريع ترين، موثرترين و کم خطرترين ليزر موجود در دنيا براي درمان موهاي زائد به شمار مي رود. در يک زمان بسيار کوتاه (در حد هزارم ثانيه) نور ليزر با شدت بالا به پوست مي تابد و به طور همزمان ده ها فوليکول مو را تخريب مي کند. اغلب موهاي تخريب شده از سطح پوست پاک مي شوند و مابقي موها در عرض 1 تا 2 هفته خود به خود ريزش پيدا مي کنند. اين ليزر براي نژاد سفيد اروپايي و ايرانيان خيلي سفيد ( تيپ هاي پوستي 1 تا 3 ) است. لذا اگر فرد اندکي سبزه باشد احتمال ايجاد عارضه پوستي از جمله سوختن پوست و تغيير رنگ آن به سمت ايجاد لکه هاي قهوه اي رنگ و حتي بدتر از آن بي رنگ شدن (سفيد شدن) بسيار زياد است  که متاسفانه اغلب دايمي است.

ليزر دايود (Diode)

مناسب پوست های روشن و سبزه و موهای ضخیم و نازک

ليزرهاي دايود يکي از کارآمدترين منابع نوري هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاري مجتمع تر و سبک تر نسبت به ليزرهايي که بر پايه تحريک فلاش لامپ کار مي کنند، به جهت مقاصد کلينيکي بسيار مناسب ترند.  ليزرهاي دايود 790 – 808 نانومترند. طول موج آنها نزديک به طول موج طيف پايين مادون قرمز است. جذب اين طول موج در ملانين تاحدي کمتر از ليزرهاي الکساندريت و بيشتر از  Nd: YAG، IPLها است، ولي آنها مي توانند در عمق بيشتري از درم نفوذ کنند و ميزان بيشتري در فوليکول مو جذب شوند و متعاقباً اثر حرارتي و نابود کنندگي بيشتري را در مرکز فوليکول و سلول هاي بنيادي رشد مو، نسبت به الکساندريت ايجاد کنند. داراي طول عمر بيشتري نسبت به ديگر ليزرها بوده و هزينه تعميرات و نگهداري کمتري نيز دارند. هزينه خريد و هزينه هاي ايجاد شده براي بيمار به مراتب کمتر از ديگر ليزرها است.  به علت سرعت شات بسيار بالا در آنها براي استفاده در مساحت هاي بزرگ بسيار مناسب است.ليزر اندی یگ ( ND-YAG )

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

مناسب پوست های روشن و تیره و موهای ضخیم و نازک

طول موج اصلي اين ليزر، 1064 نانومتر در ناحيه مادون قرمز است و در مد پالس و پيوسته مورد استفاده قرار مي گيرد. اين ليزر از طريق فيبرهاي نوري انتقال مي يابد و کاربرد آنها در رفع ضايعات عروقي، درمان همانژيوم، برش يا تبخير يا لخته کردن بافت هاي عميق و جراحي هاي آندوسکوپي و لاپاراسکوپي است. همچنين يکي از کابردهاي متداول آن از بين بردن موهاي زائد است.

ليزر Nd-Yag در طيف گسترده اي از درمان هاي پوستي استفاده مي شود. اين نوع ليزر مناسب جهت کليه تيپ هاي پوستي به خصوص پوست هاي تيره است. اما با توجه به سطح مقطع پايين محل تماس با پوست، به صورت نقطه اي کار کرده، سريع در عملکرد نبوده، سوزش و درد نسبتاً بیشتری داشته و براي موبري در سطح وسيع اصلا مناسب نيست.

ليزر Nd -YAG همچنين براي درمان آکنه فعال و جاي جوش هم کاربرد دارد. علاوه بر اين ، ليزرهاي  Nd- YAG مي توانند در هر دو حالت کم توان و توان بالا مورد استفاده قرار گيرند. کاربردهاي ديگر ليزر Nd-YAG مي تواند موارد زير را هم شامل شود:

1) از بين بردن لکه هاي ناشي از نور خورشيد

2) کاهش چين و چروک

3) رفع تتو و ضايعات رنگدانه اي

مشخصات دستگاه لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر ELITE+

از شرکت سایناشور آمریکا و دارای تائیدیه FDA آمریکا می باشد و دارای دو طول موج ALEX و ND-YAG است که قابل استفاده هم برای پوست های تیره (طول موج ND-YAG) و هم برای پوست های روشن (طول موج ALEX) می باشد. این دستگاه به دلیل داشتن خنک کننده قوی (Air Cooling) درد در حین انجام کار را کم کرده و آرامش بیشتری به مراجعه کننده می دهد. هندپیس این دستگاه کمترین تماس را با پوست دارد و به همین علت ریسک انتقال بیماری از این طریق وجود ندارد.

تعداد جلسات مورد نیاز:

با توجه به نوع پوست و ضخامت مو در ناحیه و افراد مختلف و باتوجه به تشخیص پزشک یا اپراتور، بین 6تا8 جلسه با فاصله های زمانی حداقل 30 روزه برای درمان اولیه لازم است و بعد از آن در فواصل 3 تا 6 ماه یکبار و در نهایت هر 6 ماه یکبار و بعد یک سال یکبار باید جهت شارژ مراجعه داشته باشید.

توجه: بالارفتن تعداد جلسات می تواند به علت مشکلات هورمونی مراجعه کننده باشد.

توجه: لیزر موهای زائد روی موهای سفید هیچ تاثیری ندارد. زیرا لیزر بر روی رنگدانه های مو تاثیر میگذارد.

اطلاعات کلی که باید در اختیار بیمار قرار داده شود شامل موارد ذیل است:

1 –  بعضی نواحی جواب دهی کمتری دارند مثل ساعد، پایین بیکینی، ساق پا و صورت ( بخصوص چانه ) که برای درمان جلسات بیشتری لازم دارد و بعضی نواحی جوابدهی بالاتری دارند مثل زیر بغل، ران، بازو و تنه و بالای بیکینی.

2 – بین جلسات 1 تا 3، بازگشت مو و پر مویی طبیعی می باشد (رویش موهای خفته به صورت تصادفی تا جلسه پنجم با شدت بیشتری وجود دارد و بیمار احساس پر مویی و رویش مجدد موها را دارد) ولی برای اطمینان بیشتر می توانند به پزشک مراجعه و مشاوره کنند.

3 – از نظر علمی همه موها با لیزر از بین نمی رود. حدوداً ممکن است 30% تا 70% از موها تحت تاثیر لیزر قرار بگیرند و لیزر درمان قطعی نیست اگرچه در حال حاضر بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن موهای زائد لیزر درمانی می باشد.

5 – به اختلالات هورمونی و کیست تخمدان توجه کنید. به مراجعه کننده توضیح دهید که بدون درمان دارویی، میزان جوابگیری آنها از لیزر موهای زائد کم است. افرادی که مشکلات هورمونی دارند به پزشک برای درمان دارویی معرفی شوند و پس از تائید پزشک لیزر آنها انجام شود.

6 – در بارداری لیزر ممنوع است. در دوران شیردهی با نظر و تائید پزشک میتوان لیزر موهای زائد را انجام داد.

7 – افرادی که دارای مشکلات تیروئید هستند، ابتدا باید توسط پزشک درمان و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایند.

8 – الکساندرایت اسم دستگاه نیست الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر از جمله امواج لیزر می باشد که دستگاه­های کلینیک ایرانیان این طول موج را داراست که روند درمان آن بر اساس رنگدانه ملانین مو است.

9 – توجه کنید که طول موج ND_YAG به علت عمق نفوذ بالا هم برای موهای خیلی ضخیم، متوسط تا نازک و برای هر نوع تایپ پوستی (روشن و تیره) مورد استفاده قرار می گیرد و جهت جوابدهی بهتر در جلسات اول، ممکن است هم از طول موج ALEXANDRITE  و هم از طول موج ND_YAG استفاده می شود.

10 – طول موج های  ND-YAG و ALEXANDRITE در لیزر موهای زائد نهایتاً تا 10میلیمتر در پوست نفوذ میکند و به همین دلیل خطری برای بخشهای داخلی بدن (غدد لنفاوی، کبد، کلیه و…) ندارد.

11 – دستگاه­های لیزر موهای بور، قرمز و سفید را از بین نمی برد. چون فولیکول ها، رنگدانه ای جهت جذب انرژی لیزر ندارند. شما با دستگاه الکترولیز می توانید این موها را از بین ببرید. اگر مراجعه کننده ای هم موی سفید و هم مشکی داشت اول به درمان موهای مشکی با لیزر پرداخته و بعد می توانند برای انجام الکترولیز اقدام کنند.

13 – بیمارانی که بیماری های خاص پوستی از جمله پسوریازیس، ویتیلیگو، لیکن پلان، لوپوس و… دارند، لیزر فقط با تایید پزشک متخصص قابل انجام است.

14 – اگر موی بدن بیمار نازک باشد در جلسه اول به او توضیح می دهید که اثر بخشی بر روی موهای نازک بسیار کم می باشد و حتی در صورت انجام کار، احتمال ایجاد پرمویی و موی زبر هم وجود دارد و بهتر است برای این افراد لیزر انجام نشود.

15 – برای کسانی که می گویند پوستمان بر اثر لیزر تیره تر یا روشن تر شده است توضیح می دهید که دستگاه لیزر مو معمولا نمی تواند باعث تیرگی یا روشنی پوست باشد و احتیاج به ویزیت پزشک می باشد. در صورت تمایل به روشن­تر کردن نواحی تیره پوست از طریق دارو درمانی و یا از دستگاه لیزر جداگانه­ای (کیوسوئیچ) با نظر پزشک می توانند استفاده کنند.

16 – مراجعینی که برای بار اول مراجعه می­کنند از نواحی صورت، ران و بازو و نواحی که از ضخامت 100% موها مطمئن نیستند، حتما باید به اندازه یک سکه از موها را نگه دارند تا در صورت تایید ضخامت موها توسط پزشک یا اپراتور، این نواحی لیزر شوند.

17 – تراشیدن مو با تیغ هیچ تاثیری بر افزایش رشد مو ندارد، بدین ترتیب کسانی که می خواهند برای درمان موهای زائد از لیزر درمانی استفاده کنند باید قبل و حین درمان با لیزر، موهایشان را با تیغ اصلاح کنند. همچنین نباید از خاطر ببرید که تراشیدن موها، تنها موها را از بین می برد و چون سطح مقطع مو قطع شده، موها زبر و ضخیم به نظر می آید.

18 – استفاده از کرم موبر و ماشین اصلاح برقی در دوره انجام لیزر موهای زائد توصیه نمی شود زیرا تاثیر لیزر را کم می کنند.

19 – مراجعینی که به مرحله شارژ رسیده اند می­توانند از کرم موبر بعد از لیزر استفاده کنند و برای لیزر مجدد مو تا یک هفته قبل از جلسه لیزر استفاده از کرم موبر را متوقف کنند. در صورتی که موها بیش از حد نازک شده و احتیاج به بررسی مجدد جهت انجام یا عدم انجام لیزر داشته باشد باید از هر ناحیه به اندازه یک سکه مو نگه دارند تا بررسی لازم انجام شود و همان نواحی کوچک را شیو کنند و لیزر را انجام دهند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

موارد منع لیزر:

1 – افرادی که بیماری های خاص پوستی از جمله پسوریازیس، ویتیلیگو، لیکن پلان، لوپوس، کلوئید یا سرطان های پوستی دارند.

2 – افرادی که دارای زخمهای عفونی ییا جراحت باز در ناحیه مورد نظر برای انجام لیزر دارند.

3 – افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند.

4 – افرادی که توده مشکوک در سینه، زیربغل، بیکینی و یا هرناحیه دیگر دارند. انجام لیزر در آن نواحی فقط زیر نظر پزشک و یا با قبول مسئولیت از جانب شخص مراجعه کننده صورت می پذیرد.

5 – افرادی که اختلالات هورمونی، کیست تخمدان و یا تیروئید دارند بهتر است همزمان با انجام لیزر درمان توسط پزشک متخصص صورت پذیرد و به مراجعه کننده توضیح دهید که بدون درمان دارویی میزان جوابگیری آنها از لیزر کم است. (افرادی که مشکلات هورمونی دارند ابتدا به پزشک برای درمان دارویی معرفی شوند و پس از تائید پزشک لیزر آنها انجام شود.

6 – افرادی که دارای بیماری های همراه با تشنج مانند صرع هستند.

7 – افرادی که داروهایی استفاده می کنند که حساسیت به نور آفتاب را افزایش میدهد(مانند تترا سیکلین)

8 – برای افراد دارای بیماری HPV (زگیل تناسلی)، تبخال با زائده مشخص انجام لیزر در آن ناحیه ممنوع است.

9 – برای افراد زیر 18 سال فقط با نظر پزشک و رضایت کتبی والدین لیزر انجام می شود.

10 – برای افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند انجام لیزر ممنوع است.(لازم به توضیح است برای افرادی که قصد بارداری دارند تا زمانیکه باردار نیستند انجام لیزر بلامانع است)

توجه: تمامی موارد بالا توسط اپراتور در مشاوره اولیه باید بررسی و از مراجعه کننده سوال شود و در صورت مشاهده حتما مراجعه کننده به پزشک ارجاع داده شده و فقط با نظر و تائید پزشک لیزر انجام شود.

توصیه های قبل از لیزر:

1 – 24 ساعت قبل از لیزر، سطح پوست كاملا با ژیلت اصلاح شود، زيرا ساقه مو موجب كاهش اثر بخشي و همچنين افزایش خطر سوختگي مي شود. برای جلسه اول از هر ناحیه، یک منطقه در حد یک سکه برای انجام تست، ژیلت کشیده نشود و اندازه موهای این منطقه در حد 2 میلیمتر باشد.

2 –  حتی الامکان بهتر است روی موهای نازک و کرکی لیزر انجام نشود، زیرا احتمال عدم جوابدهی و یا طولانی شدن دوره درمان و افزایش تعداد جلسات و در برخی موارد باعث ضخیم شدن موهای نازک و کرکی در ناحیه تحت لیزر میگردد.

3 – از 1 ماه  قبل از لیزر از هیچ روشی برای کندن موها از جمله اپیلاسیون، بند، وکس، موچین و… استفاده نشده باشد.

4 – از دو هفته قبل از انجام لیزر، از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید. پوست ناحیه تحت درمان نباید به واسطه آفتاب و سولار التهاب و سوختگی داشته باشد. در صورتی که واضح برنزه باشید باید برای شما لیزر  ND-YAG  استفاده شود. همچنین افرادی که با لوسیون ها و یا اتوبرنزها تغییررنگ داشتن نیز حداقل 2 هفته پس از آن می توانند با نظر پزشک لیزر را انجام دهند.

5 – از دارو هاي لايه بردار به مدت 1 ماه قبل از لیزر استفاده نكرده باشيد.(درصورت استفاده از لایه بردار کمتر از یکماه قبل از انجام لیزر با پزشک مشورت نمائید).

6 – در صورت استفاده از داروهاي: ماينوكسيديل خوراکی، فني توئين، سيكلوسپورين، كورتون،Retin_A ، ايزوترتينوئين (راكوتان) (آخرین مصرف برای دوز بالا 1 تا 6 ماه قبل باشد و با نظر پزشک لیزر انجام شود ) حتما به اپراتور لیزر اطلاع دهید و در صورت لزوم در موارد خاص حتما با پزشك وقت مشاوره داشته باشید.

7 – در صورت داشتن سوابق بيماري از قبيل عصبي و روحي، اختلالات هورموني، بيماري ویتیلیگو(پیسی)، بیماری صدف،MS ، كيست تخمدان، نازايي، حساسيت پوستي و دارويي، بيماري هاي تيروييد، پريود نا منظم، سابقه تبخال، ديابت حتما به اپراتور لیزر اطلاع دهید در موارد خاص حتما با پزشك وقت مشاوره داشته باشید.

8 – در بيماري هاي فعال پوستي مثل اگزما، كهير، زگیل، هرپس (تبخال) و جوش فعال در محل ليزر، لیزر در آن ناحیه انجام نمي شود.

9 – در صورت تزريق ژل و بوتاکس حتما به اپراتور خود اطلاع دهيد.

10 – در صورت تمايل ميتوانيد از پماد زايلاپي، ليدوكايين، زايلوژل براي بي حس كردن نواحي از 30 دقیقه قبل از انجام ليزر استفاده كنيد. ولي قبل از انجام كار حتما می بایست پماد بي حسي با  آب و شامپو كاملا شستشو و خشک شود.

11 – در صورت استفاده از كرم، لوسيون، مام، بادي اسپلش، اسپري و هر گونه مواد آرايشي حتما قبل از ليزر باید آن ناحيه با آب و شامپو شستشو داده شود.

12 – در دوران بارداري استفاده از لیزر ممنوع است و در دوران شيردهي، به دليل اختلالات هورموني به وجود آمده با تائید پزشک امکان پذیر است.

13 – در طول درمان ليزر در صورت استفاده از داروهاي پوستي و خاص حتما به اپراتور خود اطلاع دهيد.

توصیه­ های بعد از لیزر:

1 – تا 24 ساعت بعد از انجام لیزر دوش نگیرید و نواحی لیزر شده را فقط با آب سرد بشوئید. مواردی که باعث تحریک پوست می­شوند انجام ندهید. استخر، سونا، تزریق بوتاکس(درصورتی که ناحیه انجام لیزر صورت و زیربغل باشد)، و لیزر کیوسوئیچ  تا 1 هفته بعد انجام نشود.

2 – روی موضع تا زمانی که التهاب دارید، روزی 3تا4 بار کرم ترمیم کننده بزنید. در صورت ادامه­دار بودن التهابات یا مشاهده موارد خاص بلافاصله تماس بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی جهت التیام پوست در صورت ادامه دار بودن التهابات سوختگی به پزشک اطلاع دهید و برای خارش قرص هیدروکسی زین یا سیتریزین (که حالت خواب آلودگی ایجاد می کنند) هر شب 1عدد مصرف کنید.

3 – در تمام مراحل و جلسات لیزر و ما بین آن، تا زمانی که به دوره های شارژ می رسید از آفتاب گرفتن و سولاریوم پرهیز کنید و توسط لباس، کلاه، دستکش و کرم ضد افتاب محل های انجام لیزر را از آفتاب دور نگه دارید.

4 – بعد از لیزر از کرم ضد آفتاب استفاده شود و بهتر است در طی مدت لیزر درمانی برای نواحی تحت تاثیر آفتاب، از صبح تا قبل از غروب آفتاب جهت پیشگیری از لک، از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

5 – تعداد جلسات و میزان جوابدهی با توجه به ناحیه، رنگ پوست و نوع ضخامت مو متغیر است و تمام جلسات لیزر با فاصله 6 تا 8 هفته و طبق نظر پزشک برای نواحی مختلف مشخص می شود و در صورتی که تا 3 جلسه با وجود انجام لیزر رویش نداشتید لیزر را ادامه دهید ولی با فاصله زمانی بیشتر (2 تا3 ماه یکبار)

بعد از این زمان می توانید در فواصل 3 تا 6 ماه یکبار و در نهایت هر 6 ماه یکبار تا یک سال جهت شارژ مراجعه داشته باشید.

( هدف از لیزر موهای زائد از بین رفتن موی زائد و یا کاهش رشد، کم کردن ضخامت و تراکم موها می باشد حتماً تاکید بر مشاوره حضوری رایگان در شعبه توسط پزشک یا اپراتورها انجام شود )

سوالات متداول:

اگر بیماری داشتید که عدم جواب دهی و یا دچار جا افتادگی شده بود به چند حالت پاسخگویی داشته باشید:

* در صورت رویش مجدد موها نمی توان گفت انجام لیزر هیچ تاثیری نداشته است، مگر بر روی موهایی که در فاز استراحت بوده اند و یا شخص دچار اختلالات هورمونی و دارویی شده باشد ( حتی ممکن هست خودتان مطلع نباشید چون برای همه افراد علائم واضحی ندارد). سایر موها چندین بار تحت تاثیر انرژی لیزر قرار گرفته اند و سست تر شده اند بنابراین نمیتوان به این صورت گفت که همه موها مثل روز اول رویش دارند و من تغییری احساس نکردم!

* اگر موها نازک شده بود بگویید جواب دهی در بعضی از افراد به این صورت است و به صورت کلی هدف از لیزر موهای زائد، کاهش رشد و تراکم موها و در بعضی از افراد به صورت خاص و نادر تخریب کامل فولیکول مو و عدم رویش موها می باشد.

* اگر جلسه دوم یا سوم لیزر شخص بود و از انجام لیزر جواب نگرفته بود، نگویید چرا شما را لیزر کردند و اصلا نباید این موها را لیزر کرد. از او درباره­ی جوابدهی لیزر بپرسید. اگر خوب بود ادامه می دهید و می گویید چه خوب که شما جواب گرفتین، عموما60 % افراد دارای شرایط شما جواب نمی­گیرند و پیشنهاد میکنم برای ادامه جلسات به پزشک مراجعه کنید.

* همیشه ابتدا پرونده بیمار را بررسی کنید و آخرین جلسه حضور آن را چک کنید. اگر هنوز 2 هفته از آخرین جلسه نگذشته بود توضیح دهید ریزش موها بعد از 2 هفته اتفاق می افتد و فعلا صبور باشید. در صورتی که هیچ گونه ریزشی نداشتید بدون شیو آن ناحیه دقیقا 2 هفته بعد از آخرین حضور مراجعه کنید. در صورت تشخیص پزشک و سرپرست مبنی بر جا افتادگی آن ناحیه، مجدد لیزر برای شما رایگان انجام می­شود و اگر طبق تاریخ حضور، در هفته سوم یا چهارم انجام لیزر بودند، توضیح دهید رویش مجدد موهای شما آغاز شده است و تشخیص جا افتادگی امکان پذیر نیست و باید جلسه بعدی لیزر خود را انجام دهید، صبور باشید و مورد جا افتادگی را طبق استاندارد بعد از 2 هفته اطلاع دهید. و سپس توضیح می­دهید به علل زیر در کمتر از 5 جلسه جا افتادگی محسوب نمی شود:

1- موها به طور همزمان در فاز رشد نیستند و چند ماه طول می کشد تا همه موها وارد فاز رشد شوند و جذب کامل انرژی لیزر را داشته باشند. در نتیجه از ابتدای جلسات، همه موها تحت تاثیر انرژی لیزر قرار نمی­گیرند.

2- ممکن است تکان خوردن ارادی و غیر ارادی شما باعث جا افتادگی شود. اپراتور لیزر جهت جلوگیری از سوختگی شما و محض احتیاط شات بعدی را با کمی فاصله بیشتر از ناحیه ای که تکان خورده اید می زند.

* در جواب کسی که اظهار می­کند من خودم دیدم درجه کم برایم لیزر انجام شد، بگویید که تعیین درجات بسیار تخصصی و با تایید و نظر متخصصین پوست و مو می باشد و تعیین درجات به این صورت است که چون انرژی دستگاههای مختلف متفاوت است و ما انرژی دستگاه را بر حسب رنگ پوست و ضخامت موی شما تعیین می کنیم. در هر جلسه، با ترکیب شدن انرژی های اصلی امکان 20 تا 30 درصد کاهش یا افزایش درجه وجود دارد.

*در موردشیو و استفاده از موبر و ریش تراش برقی به بیمار این چنین بگویید:

در صورت اصرار بیمار و در صورتی که پوست دچار التهابات، جوش و… نشده باشد، انجام لیزر با شیو در همان روز هم امکان پذیر است. در صورت شیو در 2 روز قبل از مراجعه و با رویش 2 تا 3 میلیمتر لیزر امکان پذیر نیست، و بگویید ما تجربه کردیم برای بعضی از افراد سوختگی و کاهش اثر بخشی لیزر و درد بیشتر ایجاد می کند و پزشک های متخصص ما تایید می کنند که بهترین حالت جوابدهی شیو یک روز قبل و در خلاف جهت رویش مو می باشد.

* درباره کرم های بی حسی مانند زایلاپی به بیمار این چنین بگویید:

مواردی که بعد از انجام لیزر باید انجام شود شامل موارد زیر است:

اگر بلافاصله پس از اتمام کار لیزر موهای زائد بیمار احساس سوزش شدید داشت از کرم ترمیم کننده استفاده کنید. در صورت امکان از کولینگ دستگاه برای خنک کردن ناحیه ملتهب استفاده شود. تا زمانی که التهاب دارند می بایست از کرم ترمیم کننده زیر نظر پزشک به صورت هر 4 ساعت یکبار استفاده شود تا پوست چرب بماند.

در صورت دادن ترمیم کننده یا داروهای مختلف اسم و برند آن را نگویید چون شما پزشک نیستید و مسئولیت تجویز برای شما که غیر پزشک هستید لحاظ می شود مگر با کسب اطلاع و اجازه از پزشک. برای مثال بگویید کرم ضد تبخال، کرم ضد کبودی ویا کرم ضد خارش و…

تا یک روز از آآب گرم و صابون در موضع لیزر شده استفاده نشود، ولی موضع را چندین بار (جهت کاهش التهاب) با آب خنک بشوئید. آفتاب گرفتن، سولار، استخر و تزریق بوتاکس( اگر هم زمان با وقت لیزر بود ابتدا وقت لیزر باید رزرو شود) و حتی لیزر کیوسوئیچ و جوانسازی تا دو هفته ممنوع است.

بعد از انجام لیزر، در صورت داشتن قرمزی زیاد و یا خارش پوست بیش از 3 روز، به پزشک اطلاع داده و مشورت نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *