دندانپزشکی

اوردنچر چیست؟

اوردنچر چیست

 

همه‌ی ما می‌دانیم که دندان‌هایمان در دورانی از زندگی مان ممکن است دچار پوسیدگی و آسیب‌دیدگی شوند و ما باید آنها را تعویض کنیم یا اینکه آنها را  با کشیدن  و  پر کردن جای خالی آنها با دندان مصنوعی،  به بهبود کیفیت زندگی مان کمک کنیم.امروزه روش‌های متفاوتی برای دندان‌گذاری و دندان مصنوعی وجود دارد  که می‌توان به اوردنچر و ایمپلنت و انواع روش های دیگر نام برد.

سوالاتی که در این باره باید پاسخ داده شود:

  • اوردنچر چیست ؟
  • اوردنچر در کجا و برای چه کسانی کاربرد دارد ؟
  • قیمت گذاری اوردنچر، چگونه است ؟

 

اوردنچر چیست؟

اوردنچر انواع مختلفی دارد که یکی از آنها اوردنچر بر پایه ایمپلنت است، اوردنچر  نوعی پروتز محسوب می‌شود که توسط ایمپلنت‌های دندانی پشتیبانی می‌شود. اوردنچر مثل دندان‌های معمولی عمل می‌کند که امروزه  دارد به صورت کاملاً پیشرفته جایگزین می‌شود و به وسیله پایه‌ای در فک انسان محکم قرار می‌گیرد. در روش ایمپلنت هر پایه به جای نگهداری یک تاج دندان به صورت جمعی،  چند تاج دندان را پشتیبانی و حمایت می‌کند که باعث از بین رفتن نقص‌های قبلی می‌شود.

 

تعریف  دیگری که می‌توان ارائه داد:  اوردنچر دندان، یک دست دندان تقریباً ثابت و دارای ایمپلنت است.

اوردنچر ثابت یا اوردنچر ایمپلنت، مناسب افراد دارای آسیب زیاد دندانی است و همچنین افرادی که دندان‌های اندکی برایشان باقی مانده است، و نیازمند جایگزینی تعداد زیاد دندان به جای دندان‌های از دست رفته اند‌. این روش یکی از برترین روش‌های جایگزینی دندان حوزه دندانپزشکی است و افراد زیادی سالانه برای  رهایی از بی دندانی به آن رو می‌آورند.

مطلب مرتبط: بهترین متخصص ایمپلنت تهران

 

انواع اوردنچر به چند نوع تقسیم می‌شود؟

اوردنچرانواع  مختلفی دارد که در  شرایط متفاوت، می‌تواند هر کدام مورد استفاده قرار گیرد:

  • اوردنچر بر پایه لثه

اولین نوع اوردنچر، اوردنچری است که بر پایه لثه نامیده می‌شود و این به دلیل این است که پروتز‌های دندانی  به صورت تقریبا ثابت بر روی لثه نصب می‌شوند، و بیشترین شباهت  می‌توان گفت که  به دندان مصنوعی دارد.

  • اوردنچر بر پایه ایمپلنت

یکی از بهترین و محبوبترین روش‌های اوردنچر، اوردنچری است که بر پایه ایمپلنت انجام می‌گیرد، زیرا در این روش پروتز های دندانی به جای قرار گیری مستقیم بر روی لثه، بر روی ایمپلنت‌های تیتانیومی قرارگرفته بر روی لثه نصب می‌گردد، برای انجام بهترین روش اوردنچر پزشک حاذق با نصب کردن دو الی شش پایه تیتانیومی ایمپلنت را در انتهای فکر بیمار نصب کرده که تعداد پایه‌های ایمپلنت به میزان فشار وارد بر فک بستگی دارد و به همین دلیل در افراد مختلف متفاوت است، سپس پزشک پروتز‌های دندانی را بر روی پایه های ایمپلنت تیتانیومی قرار می‌دهد و در اینجا این روش به پایان می‌رسد و بیماردارای دندان های عالی و جدیدی می‌شود.

  • اوردنچر ترکیب ۲ و۳ یا ایمپلنت و لثه

در این روش از هر دو پایه های ممکن برای پایه استفاده شده و هم از ایمپلنت و هم لثه به عنوان واسطه استفاده می‌شود و سپس پروتز های دندانی بر روی هردو نصب می‌شود.

در صورتی که از این روش ترکیبی استفاده شود ، دو پایه ایمپلنت بر روی انتهای فک نصب شده و میله ای این دو پایه را به هم متصل می‌کند، و سپس بقیه مراحل انجام می‌شود.

 

کدام یک از انواع اوردنچر بهتر است که ما استفاده کنیم ؟

 

حتماً این سوال در ذهنتون به وجود میاد که کدام یک از روش‌ها بهتره برای ما،  باید بگویم که هر روش متناسب با افراد متفاوت است و افراد با شرایط جسمانی متفاوت، روش‌های متفاوتی می‌توانند داشته باشند، ولی بهترین و جدیدترین روش به طور کلی اگر بخواهیم در نظر بگیریم همین روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت است که طرفداران زیادی دارد.

 

انواع مختلف اوردنچر بر پایه ایمپلنت

در این روش از انواع متفاوتی از پروتز بر روی پایه ایمپلنت استفاده می‌شود که در ادامه خدمتتون عرض می‌کنم :

پروتز میله‌ای

در این روش یک میله فلزی به لثه بیمار جوش می‌خورد و پایه‌های ایمپلنت به میله متصل می‌شوند و پروتز‌ها بر روی این میله به وسیله کلیپ در جای خود قرار می‌گیرند و در ادامه ادامه فرایند انجام می‌شود.

پروتز توپی

این روش برای افرادی استفاده می‌شود که استحکام کافی در استخوان فکشان دارند ، در این روش بر روی هر ایمپلنت اتصالات توپی شکلی بر روی لثه نصب می‌شود، که این اتصالات توپی شکل جایگاه مخصوصی بر روی دندان های مصنوعی دارند و می توانند با آنها ترکیب شوند.

فرق اوردنچر با ایمپلنت چیست؟

همانطور که حتماً می‌دانید، ایمپلنت هم جزء روش‌های جایگزینی دندان است و همیشه این سوال برای افراد به وجود می‌آید که فرق اوردنچر با ایمپلنت چیست؟،  در ادامه به تعریف و تفاوت این دو می‌پردازیم :

 

در اوردنچر نیاز به پیوند استخوان برای مکان هایی که استخوان از دست رفته نیست ، چرا ؟ چون که می توان آن استخوان ها را از مراحل درمان خارج کرد.

در اوردنچر، لب‌ها و گونه‌ها به شکل درست قرار می‌گیرند ، زیرا در آن فلنچ باکالی است .

این روش برای افرادی است که بافت استخوانی و استحکام آن را از دست داده‌اند و تعداد زیادی از دندان های شان نیاز به جایگزینی دارد، مناسب است.

تفاوت دیگر در طول عمر است که در اوردنچر به دلیل استفاده از پایه های ایمپلنت تیتانیومی طول عمر بیشتری دارند.

این روش مناسب اشخاصی است که متاسفانه دندان‌های دو فک را از دست داده‌اند و هزینه ایمپلنت را ندارند، پس اینجا متوجه می‌شویم که هزینه آن خیلی به صرفه‌تر از ایمپلنت است .

کاربرد اوردنچر برای چه کسانی است؟

می تواند برای افرادی استفاده گردد که تحلیل زیادی در فک و استخوان زیر دندان‌ها دارند و نمی توانند از ایمپلنت یا هر روش دیگری به دلیل هزینه بالا استفاده کنند؛ همچنین برای کسانی که از ایمپلنت استفاده کردند ولی نتایج مورد انتظار را نگرفتند و در جویدن و غذا خوردنشان مشکل وجود دارد ، می‌توانند ازاین روش استفاده کنند ‌.

برای افرادی که به ظاهر جوان خودشان اهمیت زیادی قائل هستند به خوبی می‌توانند از آن استفاده کنند ، و مهم‌ترین قشر که به این روش نیاز دارند افراد دارای سن زیاد و دارای پوسیدگی ریشه دندان که تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند مناسب می‌باشد.

در آخر کسانی مهم‌ترین گزینه برای اوردنچر هستند که همه یا تعداد زیادی از دندان هایشان را از دست داده‌اند و نمی خواهند از روش ‌های دیگر جایگزینی دندان به دلیل اینکه برایشان  راحت نیست یا اینکه در دهانشان جا به جا می‌شود استفاده کنند .

مراحل اوردنچر دندان چگونه است؟

اوردنچر‌های مختلف دارای مراحل مختلفی اند که به تفصیل خدمتتان عرض می‌کنم:

مراحل اوردنچر بر پایه لثه

در این روش کمترین زمان برای ترمیم دندان نیاز است ، زیرا در این روش هیچ واسطه‌ای بین پروتز و لثه وجود ندارد، باید در نظر گرفت که این روش برای اشخاصی مناسب است که استخوان شأن دارای تحلیل زیادی نباشد و از استحکام کافی برخوردار باشد .مدت زمان لازم برای طی شدن مراحل این نوع اوردنچر ، وابسته به مدت زمان ساخت پروتزهای دندانی است و با ساخت آن بلافاصله می‌توان ادامه روند را به سرعت پیمود .

 

مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت

برای شروع این اوردنچر باید دندانپزشک، پایه های تیتانیومی ایمپلنت را در فک ها قرار دهد، معمولا ای کار را برای فک ه بالا ، پایین یا هردو بسته به نیاز بیمار انجام می‌دهند ، این کار را معمولاً در فک بالا بین ۴ الی ۶ پایه و برای فک پایین بین ۳الی ۴ پایه انجام می‌دهند ، تعداد ایمپلنت ها به فشار لثه ‌ها و وضعیت بیمار بستگی دارد .

بعد از آن پروتز‌های توپی، میله‌ای یا مگنتی بر روی پایه ها قرار می‌گیرند و معمولاً باید حداقل ۳ ماه از نصب پایه ها گذشته باشد تا این پروتز‌ها نصب شوند.

مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه

در ابتدا دندانپزشک، دو پایه ایمپلنت را در فک فوقانی و در مکان دندان نیش و آسیاب قرار می‌دهند که یکی در سمت راست فک و دیگری را در سمت چپ فک نصب می کنند، در ادامه میله ای را به هر دو ایمپلنت متصل می‌کنند،به همین دلیل به این روش روش میله‌ای هم می‌گویند؛ پس از این مراحل پروتز‌های دندانی بر روی لثه قرار می‌گیرند و ثبات نسبی را به دست می‌آورند .

مراقبت‌های بعد از اوردنچر چگونه است؟

باور اشتباهی که بین مردم وجود دارد ، این است که می‌گویند اگر ما دندان مان را از دست بدهیم اشکالی ندارد و با ایمپلنت و روش های متفاوت روز می‌توانیم آنها را جایگزین کنیم، وقتی این را می‌گوییم باید این را هم در نظر داشته باشیم که روش‌های روز دندانپزشکی، نیاز به مراقبت مداوم دارند و به خوبی دندان طبیعی،  عمل نمی‌کنند.

ایمپلنت‌ها نیاز به مراقبت‌های بهداشتی خاصی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم :

یکی از مراقبت‌هایی که باید به آنها توجه کنیم این است که به دلیل اینکه اتصال صد درصدی بین ایمپلنت و استخوان بدن وجود ندارد، پس باید توجه ویژه‌ای به فاصله بین آنها شود.

ایمپلنت‌ها مثل یک دندان طبیعی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند ، وحتی از دندان‌های طبیعی هم مراقبت‌های ویژه و مخصوص بیشتری دارند؛ از قبیل نخ‌کشیدن، مسواک زدن و حتی مراقبت های ویژه ای شامل آبفشان های ویژه، می‌باشد، که به ما کمک می‌کند که فاصله بین ایمپلنت تا ایمپلنت و دندان با ایمپلنت و ایمپلنت با لثه، کاملآ تمیز باشد .

به دلیل اینکه قطر ایمپلنت‌ها از قطر دندان‌های طبیعی کمتر است، پس بین آنها مواد غذایی زیادی جمع می‌شود و باید با آبفشان‌ها و مسواک‌های مخصوص آنها را تمیز نگه داریم تا عمر آنها را بتوانیم افزایش دهیم.

علاوه بر این مراقبت‌ها، باید شما هر ۶ ماه یک بار یا  حداقل هر سال یک بار به دندانپزشک‌های متخصص مراجعه کنید و با استفاده از سونوگرافی و معاینات تخصصی بتوانید از سلامت دهان و دندان تان مطمئن شوید.

 

 

طول عمر اوردنچر

یکی از دغدغه‌های دیگری که هر یک ما وقتی که اوردنچر را بر روی دندان‌هایمان نصب می‌کنیم ، این است که طول عمر آن چقدر است و باید ما هر چند وقت یکبار، باید آن را تعویض کنیم؟

در ادامه به پاسخ این سوال خیلی مهم می‌پردازیم و شما را در این فرایند مهم  هرچه بیشتر راهنمایی می‌کنیم:

دوام و مقاومت اوردنچرهای ۴ ایمپلنتی ،در فک بالا و پایین متفاوت است و در فک بالا پنج سال و فک پایین ده سال تخمین زده می‌شود .به طور متوسط می‌توان ، طول عمر اردنچرهای مختلف را بین ۱۸ مایل الی  ۵ سال در نظر گرفت، البته هر اوردنچر نسبت به اوردنچر دیگر طول عمر متفاوتی دارد و به نوع اوردنچر بستگی دارد.

البته طول عمر اوردنچر ها، به مراقبت‌های افراد هم بستگی دارد، هرچه مراقبت بیشتر باشد، طول عمر و دوام اوردنچر هم بیشتر می‌شود و ضربه و فشار هم می‌تواند از طول عمر آنها بکاهد.

کارایی اوردنچر تا چه اندازه است ؟

یکی از سوالات دیگه‌ای که ذهن همه ما رو مشغول به خود می‌کند، این است که کارایی اوردنچرها چقدره ؟ و چقدر می‌تواند، به اندازه دندان‌های طبیعی عمل کند؟ و ما را در زندگی و ادامه زندگی همراهی کند؟  مثل دندان‌های طبیعی عمل کند؟

اوردنچر  نسبت به دندان‌های مصنوعی بسیار مقاومت و استحکام بالایی دارد و در جویدن مشکلی ایجاد نمی‌کنند. هزینه‌های اوردنچر نسبت به کارایی آنها خیلی منصفانه است و برای بیمارانی که دندان‌های شان بسیار تحلیل رفته و هزینه درمان آنها را ندارند بسیار به صرفه است و طول عمر آنها هم نسبت به هزینه آنها واقعاً عالی است .

 

نقص‌ها و فایده‌های استفاده از اوردنچر

تا اینجا آمدیم و به تعریف‌های زیادی از اوردنچر رسیدیم و از جنبه‌های مختلف آن را بررسی کردیم، اما فایده و نقص‌های اردونچر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن هست که باید در ادامه آنها را بررسی کنیم:

مهمترین فایده اوردنچر می‌تونیم به این اشاره کنیم که باعث لقی دندان نمی‌شود، در حالی که دندان‌های مصنوعی به  دلیل اینکه فاصله بین  دندان مصنوعی و لثه وجود ندارد، در ادامه به دلیل فشار به لثه دچار ساییدگی می‌شود و باعث لقی‌ آن می‌شود،در حالی که در اوردنچر به دلیل فاصله بین ایمپلنت و لثه این فشار به لثه منتقل نمی شود و در نتیجه باعث لقی‌ آن نمی‌شود.

دیگر فایده‌هایی که می‌توان بر اوردنچر در نظر گرفت، این است که زیبایی صورت همچنان حفظ می‌شود، اما در دندان‌های مصنوعی در طول زمان باعث چروک شدن صورت می‌شود.

یکی دیگر از فایده‌هایی‌ که می‌توان به آن اشاره کرد، غذا خوردن با  اوردنچر خیلی حالت خوشایندی دارد و خیلی راحت انجام می‌شود اما با دندان‌های مصنوعی باعث می‌شود که زیر دندان‌هایمان غذا برود یا اینکه دچار لقی نابهنگام شود و مشکلات دیگری هم دارد .

معایب این روش بیشتر می‌توان به همان مراقبت‌های بهداشتی اشاره کرد که هر ۶ ماه یا حداقل هر یک سال یک بار باید در مطب‌های دندانپزشکی حاضر شویم و نسبت به چک کردن سلامت آنها مطمئن شویم.

رضایتمندی افراد از اوردنچر تا چه اندازه است؟

سوال دیگری که در ذهن‌ ما می‌تواند  شکل گیرد ،  این است که رضایتمندی افرادی که از این روش استفاده کردن چقدره ؟

در جواب این سوال باید توجه کنیم  که رضایتمندی افرادی که از اوردنچر استفاده کردند، نسبت به روش‌های دیگر خیلی افزایش معنی داری را نشان می‌دهد، و این می‌تواند از دلایل فراگیری این روش در بین همگان باشد.

جمع بندی

در این یافته‌ها سعی بر این بود ، که شما بر هر ویژگی و هر نوع اوردنچر آشنا شوید و بتوانید به راحتی دانش پایه ای در مورد آن پیدا کرده باشید تا در ادامه بتوانید در صورت نیاز از آنها استفاده کنید، ویژگی ها را به صورت خلاصه در اینجا جمع بندی شده است که دانش پایه‌ای نسبت به موضوع پیدا می‌کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *