دندانپزشکی

ایمپلنت فوری بهتر است یا ایمپلنت دو مرحله‌ای؟

ایمپلنت برای بیماران دیابتی

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای، کدام یک بهتر است؟ اگر شما کسی هستید که به سلامت و زیبایی دندان‌های خود اهمیت می‌دهید، حتما نام ایمپلنت دندان را شنیده‌اید. ایمپلنت زمانی از سوی دندانپزشک به افراد توصیه می‌شود که دچار از دست دادن دندان شده‌اند و یا آسیب‌های جدی به دندان‌های آن‌ها وارد شده است.

این فرایند که عمل جراحی است، بر روی دندان و لثه انجام می‌شود و به‌جای دندان‌های اصلی بر روی لثه‌ها قرار می‌گیرد. این عمل جراحی، شیوه‌ای همیشگی برای جانشینی دندان‌های فرد به حساب می‌آید. زیرا استقامتی شبیه به دندان‌های اصلی دارد و می‌تواند کارکردی شبیه به آن را نیز داشته باشد.

حال ممکن است برای شما سوال پیش آید که انجام کدام شیوه از جراحی ایمپلنت، یعنی ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای بهتر است؟ ما با نوشتن این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و درباره موارد زیر صحبت خواهیم کرد.

شیوه جایگذاری ایمپلنت دندان

ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت دو مرحله‌ای دندان

مزایا و معایب ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای

مقدار هزینه ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای

 

شیوه جایگذاری ایمپلنت دندان

شیوه جایگذاری ایمپلنت

 

برای این که بتوانید تصمیم بگیرید بین ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای کدام یک بهتر است، خوب است که عملکرد ایمپلنت را درک کنید. به همین منظور لازم است که ما به‌طور خلاصه شیوه جایگذاری آن را برای شما بیان کنیم.

در این جراحی، دندانپزشک نخست قسمتی از استخوان فک را که شامل لثه نیز می‌شود با دستگاهی خاص، سوراخ می‌کند. این سوراخ به این منظور ایجاد می‌شود که بتواند دندانی که قرار است جایگذاری شود، در آن تعبیه شود. با این اقدام ثبات و پایداری دندان بر روی فک یا در واقع لثه‌ها نیز تضمین می‌شود.

حال فضایی برای قرار گرفتن پایه ایمپلنت به وجود آمده است که این پایه، اغلب پیچی از جنس تیتانیوم است. این پایه شبیه‌سازی شده ریشه دندان است که اتصالی بین دندان و استخوان فک می‌باشد. در ادامه دندان مخصوص، بر روی پایه جایگذاری می‌شود و عملکردی شبیه به یک دندان طبیعی دارد.

 

مطلب مرتبط: ایمپلنت اقساطی در تهران

متخصص ایمپلنت دندان در شرق تهران

 

ایمپلنت فوری دندان

 

برای این‌که بتوان بین ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای انتخاب کرد، لازم است که هر یک را جداگانه توضیح دهیم. یکی از این شیوه‌های این جراحی که روشی نوین است، ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک مرحله‌ای است. همان‌طور که میتوان حدس زد، این روش سریعترین راه جایگذاری برای دندان‌ها است.

در این شیوه از جراحی، اگر باقی مانده‌ای از دندان وجود داشته باشد، ابتدا دندانپزشک آن را می‌کشد. سپس بعد از سوراخ کردن فک، پایه ایمپلنت را جایگذاری می‌کند. در ادامه بر روی پایه، دندانی که به اصطلاح به آن روکش یا پروتز موقت می‌گویند، قرار می‌گیرد.

پروتز موقت پس از گذشت چند ماه پس از تشخیص دندانپزشک مربوطه، با وجود شرایطی، با پروتز دائمی تعویض می‌شود. این همان دندان دائمی است که با توجه به شرایطی و  نظر شخصی شما از لحاظ رنگ، ابعاد و شکل طراحی شده است. روش ایمپلنت فوری محبوبیت بسیاری در جراحی ایمپلنت دارد.

 

ایمپلنت دو مرحله‌ای دندان

 

با ایمپلنت فوری آشنا شدید و دانستید که به چه شیوه‌ای انجام می‌گیرد. برای دانستن این که کدام یک از ایمپلنت‌ها یعنی ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای بهتر است، باید نسبت به هر دو اطلاعات کافی داشت. بنابراین لازم است که توضیحی اجمالی درباره ایمپلنت دو مرحله‌ای یا ایمپلنت معمولی به شما بدهیم.

در این نوع که روشی قدیمی نسبت به ایمپلنت فوری است، دو جراحی انجام می‌گیرد که البته به‌همین دلیل این‌طور نامگذاری شده است. اولین جراحی مربوط به برداشتن بقایای دندان از دست رفته قبلی و جایگذاری پایه ایمپلنت است. سپس بعد از گذشت چند ماه که به شرایط خاصی بستگی دارد، زمان آن می‌رسد که دندان یا پروتز دائمی بر روی پایه قرار بگیرد.

 

مزایا و معایب ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای

 

اکنون با ایمپلنت فوری و ایمپلنت دو مرحله‌ای آشنا شدید. زمان آن رسیده است که تصمیم بگیرید بین ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای کدام یک برای شما بهتر است. بنابراین شاید لازم باشد مقایسه‌ای بین این دو روش صورت بگیرد.

در روش ایمپلنت فوری، جایگذاری سریع دندان، درد و عوارض کمتر (به علت یک بار جراحی)، بازسازی لبخند و غیره از مزایای آن است. اما درباره معایب آن می‌توان گفت که همه افراد قادر به انجام آن نیستند، زیرا به شرایط سلامت کلی دهان فرد بستگی دارد.

در ایمپلنت به روش دو مرحله‌ای، مدت زمان زیادی را فرد باید بدون دندان سپری کند. در این بازه زمانی اغلب افراد از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. علاوه بر این‌ها درد و التهاب در این نوع از ایمپلنت به‌خاطر انجام دو عمل جراحی بیشتر است. تنها مزیت این روش برای کسانی است که بیماری‌های مرتبط با دهان و دندان، همچون عفونت لثه، دارند.

 

مقدار هزینه ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای

 

آخرین موضوعی که لازم دانستیم درباره آن صحبت کنیم که برای شما انتخاب بین ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای آسان شود، مبحث هزینه‌ها است. به‌طور کلی ایمپلنت فوری به علت انجام کارها در یک روز و تعداد مراجعه کمتر، هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت دو مرحله‌ای دارد.

اما توجه به این نکته ضروری است که هزینه‌های کاشت ایمپلنت به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد. از جمله این عوامل می‌توان به مکان مراجعه فرد، هزینه دریافتی پزشک، تعداد ایمپلنت، جنس ایمپلنت که خود شامل کره‌ای، آمریکایی، سوئیسی و غیره است و همچنین هزینه‌های جانبی این جراحی اشاره کرد.

جمع بندی

پس از خواندن این مقاله، احتمالا به جواب قطعی برای انتخاب نوع ایمپلنت خود بین ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دو مرحله‌ای رسیده‌اید. هر کدام را به‌طور مجزا برای شما شرح دادیم و از مزایا و معایب هر یک برای تصمیم بهتر شما، صحبت کردیم. اما در نهایت این انتخاب به عوامل بسیاری وابسته است و نمی‌توان تنها با خواندن این مقاله تصمیم به انجام آن گرفت.

اگر به‌طور جدی قصد انجام این کار را دارید، توصیه ما این است که ابتدا حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. زیرا که قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها، بررسی سلامت کلی دهان و دندان‌های شما الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *