دندانپزشکی

همه چیز درباره ایمپلنت دندان نیش نهفته

ایمپلنت دندان نیش نهفته

درباره ایمپلنت دندان نیش نهفته چه می­دانید؟

 

ایمپلنت دندان نیش نهفته یکی از روش­های درمانی دندان نیش نهفته است که به طور­معمول در مواقعی کاربرد دارد که نتوان به هر دلیلی توسط ارتودنسی دندان نهفته را از لثه خارج کرد. در این صورت ابتدا به وسیله جراحی دندان نیش نهفته را از فضای دهان خارج کرده سپس با ایجاد حفره ای کوچک پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهند. پس از گذشت چندماه که برای هرفردی متفاوت است پزشک پروتز را روی پایه ایمپلنت قرار می­دهد.

 

 

در ادامه مقاله می خوانید:

 1. نهفتگی دندان نیش درلثه
 2. چرا نهفتگی دندان­های نیش شایع است؟
 3. اگر دندان نیش نهفته درمان نشود چه عوارضی برای فرد به دنبال دارد؟
 4. روش­های درمانی دندان نیش نهفته چیست؟
 5. ارتودنسی یا ایمپلنت دندان نیش نهفته؟
 6. آیا همیشه برای ایمپلنت دندان نیش نهفته نیاز به خارج کردن دندان از لثه وجود دارد؟
 7. تفاوت ایمپلنت دندان نیش نهفته با دیگر دندان­ها چیست؟
 8. برای ایمپلنت دندان نیش چقدر باید هزینه کنم؟
 9. شرایط سنی ایمپلنت دندان نیش

 

نهفتگی دندان نیش درلثه

دندان نیش یکی از مستحکم­ترین دندان­های انسان است که به طور­معمول در سنین 11 تا 13 سالگی به طور دائمی در فضای دهان رشد می­کند، یعنی زمانی که تمامی دندان­های شیری افتاده اند و جایشان با دندان های دائمی پرشده است. اگر فضای کافی برای رشد این دندان وجود نداشته باشد به صورت نهفته در لثه باقی می­ماند.

درواقع دندان نهفته به دندانی گفته می­شود که فقط درعکس برداری های رادیولوژی دیده شده و درمحیط دهان مشاهده نمی­شود. البته فرد ممکن است عوارض خاصی را احساس کند از جمله:

 • وجود خارش و درد در لثه
 • درد گوش، گلو و چشم­ها
 • ایجاد بی نظمی در دندان­ها

دندان نیش بعد از دندان عقل رتبه دوم ناهنجاری نهفتگی های دندانی را به خود اختصاص می­دهد.

چرا نهفتگی دندان های نیش شایع است؟

زیرا دندان نیش دیرتر از همه دندان­ها رشد می­کند، بقیه دندان ها فضای فک را پرکرده بنابراین جایی برای دندان نیش وجود نخواهد داشت. همچنین اگر دندان شیری نیش در کودکی دیربیافتد دندان نیش دائمی فضای کافی  برای رشد نداشته و به صورت نهفته در لثه باقی می­ماند.

اگر دندان نیش نهفته درمان نشود چه عوارضی برای فرد به دنبال دارد؟

·       عفونت

تداوم حضور دندان نیش نهفته در لثه باعث تجمع باکتری ها شده و فرد درد در لثه را احساس می­کند. گاهی نیز ممکن است عفونت تبدیل به آبسه شده و با پاره شدن آن عفونت به سایر نقاط بدن گسترش یابد.

·       ایجاد بی نظمی در ردیف دندان­ها

تغییر در موقعیت سایر دندان­ها که به تدریج باعث نزدیک شدن آن­ها به هم شده به طوری که ممکن است بعضی از آنها بشکنند یا کج شوند.

·       اختلالات فکی

فک بالا و پایین به خوبی روی هم جفت نشده که در این صورت در جویدن غذا، صحبت کردن و نفس کشیدن مشکل ایجاد می­شود.

·       خراشیدگی سایر دندان­ها و فرسوده شدن تدریجی ریشه آن­ها

اگر دندان نیش نهفته با ریشه سایر دندان هایی که سالم هستند تداخل داشته باشد به تدریج باعث پوسیده شدن ریشه دندان های دیگر می­شود.

 

·       بد فرم شدن فک، از دست رفتن زیبایی ظاهری صورت و به دنبال آن کاهش اعتماد به نفس

دندان نیش تاثیر بسیار زیادی در داشتن لبخندی زیبا و دلنشین دارد. اگر این دندان به صورت نهفته در لثه باقی بماند دندان های مجاور از جای خالی دندان نیش در ردیف دندانی استفاده کرده جا به جا شده و فاصله ای بین دندان ها ایجاد می­شود که زیبایی دندان ها را ازبین برده باعث کاهش اعتماد به نفس فرد و پنهان کردن لبخند وی می­شود.

البته تاکید بر این نکته نیز ضروری است که دندان نهفته در بعضی از افراد چهل سال به بالا مشکلات کمتری ایجاد می­کند چرا که دندان نهفته در این افراد در استخوان فکشان فرو می­رود و کلسیفیه (تجمع زیاد کلسیم در یک بافت) می­شود. در این موارد پزشک متخصص با توجه به تصویر رادیوگرافی و بررسی کامل موقعیت دندان نهفته تصمیم می­گیرد آیا نیاز به خارج کردن آن وجود دارد یا اینکه معاینات سالیانه کفایت می­کند.

 

مطلب مرتبط: بهترین پزشک متخصص ایمپلنت تهران

روش­های درمانی دندان نیش نهفته چیست؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی به طورمعمول روش های متفاوتی برای درمان یک بیماری یا ناهنجاری وجود دارد که درمان دندان نیش نهفته از این موارد مستثنی نیست.

اگر شما با عارضه دندان نیش نهفته به دندانپزشک مراجعه کنید قطعا اولین خط درمانی که وی برای شما در نظر دارد ارتودنسی آن است. در این روش جراح لثه با تزریق بی حسی یک شکاف کوچک در بافت لثه ایجاد می­کند که تا حدودی دندان نیش نهفته ظاهر شود. این کار تقریبا برای هر دندان ده دقیقه زمان می­برد. پس از مشاهده دندان نیش براکت­های ارتودنسی در محل نصب شده توسط زنجیری به سیم ارتودنسی متصل می­شود و به تدریج باعث بیرون آمدن دندان نیش نهفته از لثه شده و دندان در موقعیت صحیح قرار خواهد گرفت.

البته در نظر داشته باشید که متخصص ارتودنسی قبل از هر کاری باید فضای مناسب برای جابه­جایی دندان نیش را به وجود آورد. برای مثال کشیدن دندان نیش شیری.

روش درمانی دیگر جراحی کامل دندان نیش نهفته و خارج کردن آن از فضای دهان است. سپس پیچ ایمپلنت درون لثه جای­گذاری شده بعد از مدتی تاج دندان روی آن قرار می­گیرد و جای دندان نیش برای همیشه پر می­­شود.

 

 

 

البته درنظر داشته باشید که شرایط به خصوصی برای انجام ایمپلنت دندان نیش وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. تمام پوسیدگی دندان ها باید رفع شود.
 2. میخ تیتانیومی ایمپلنت درون فک جای‌گذاری می‌شود بنابراین اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تراکم استخوانی خوبی برای این کار ندارید نگران نباشید پزشک متخصص ابتدا پیوند استخوان را برای شما انجام داده سپس ایمپلنت را جای گذاری می‌کند.
 3. بعد از گذشت چند ماه از جای گذاری پیچ اگر تمامی شرایط مناسب بود پزشک تاج دندان را روی آن قرار می‌دهد.

ارتودنسی یا ایمپلنت دندان نیش نهفته؟

اگر علت نهفته شدن دندان نیش رشد دیرتر آن نسبت به سایر دندان­ها باشد طوری که بقیه دندان­ها مقداری بزرگ ­تر بوده و فضا را اشغال کرده باشند و جایی برای دندان نیش وجود نداشته باشد یا دندان نیش شیری تا آن­ موقع نیوفتاده باشد، قطعا روش ارتودنسی روش بهتری برای درمان خواهد بود.

اما اگر علت نهفته شدن فقدان جوانه ی دندان نیش باشد یا اینکه دندان نیش درحالت افقی قرار گرفته باشد طوری که عملا استفاده از روش ارتودنسی ممکن نباشد بهترین روش خارج کردن دندان به وسیله جراحی و پر کردن جای خالی آن به وسیله ایمپلنت می­باشد.

دندان نیش نهفته افقی

علاوه بر این­ها ممکن است به علت سهولت نسبی، ایجاد طرح لبخندی زیباتر در روند ایمپلنت خود افراد مشتقاق انجام این روش باشند.

آیا همیشه برای ایمپلنت دندان نیش نهفته نیاز به خارج کردن دندان از لثه وجود دارد؟

اگر دندان نیش نهفته در جایگاه خوبی قرار نگرفته باشد متخصص خطر یک جراحی سخت را به جان نمی­خرد و با بررسی این موضوع که آیا دندان نهفته بر سر­راه ایمپلنت دندان قرار دارد یا نه بدون خارج کردن دندان ایمپلنت دندان نیش نهفته بدون جراحی را انجام می دهد.

برای ایمپلنت دندان نیش چقدر باید هزینه کنم؟

هزینه جراحی ایمپلنت همیشه مقدار ثابتی نیست و با توجه به موقعیت قرارگیری دندان نیش درون لثه هر فرد که با دیگری متفاوت است این هزینه تعیین خواهد شد. همچنین توجه به برند ایمپلنت، هزینه پزشک متخصص با توجه به سختی عمل، هزینه دستیاران، چگونگی روش جراحی توسط جراح در براورد هزینه ضروری است.

هزینه ایمپلنت دندان نیش

از شرایط به خصوص برای ایمپلنت دندان نیش نهفته و بقیه دندان ها داشتن تراکم استخوانی فک مناسب است. اگر فردی تراکم استخوانی خوبی نداشته باشد پیشنهاد پزشک به وی پیوند استخوان می­باشد که هزینه ای مازاد هزینه های دیگر دارد.

شرایط سنی ایمپلنت دندان نیش

به دلیل ثابت شدن شرایط فک در سنین بالای 18 سال پزشکان این زمان را توصیه می­کنند. اما باید توجه داشت که این عدد قطعی نیست و با توجه به شرایط فک و دندان، پزشک متخصص بررسی های مورد نیاز را انجام می دهد و تصمیم نهایی به وسیله پزشک گرفته می­شود.

جمع بندی

در این مقاله در مورد تمامی چیزهایی که باید درباره دندان نیش نهفته و درمان آن بدانید صحبت کردیم و متوجه این موضوع شده ایم که دندان نیش یکی از مهمترین دندان هایی است که در زیبایی دهان و فک دخالت می­کند اما متاسفانه در بعضی موارد به صورت نهفته در لثه باقیمانده و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می­آورد، که مهم ترین آن شامل بدفرم شدن فک و از دست رفتن زیبایی ظاهری صورت می­باشد.

همچنین در مورد روش های درمانی این عارضه صحبت شد که شامل دو روش است:

ارتودنسی  و ایمپلنت دندان نیش نهفته.

ارتودنسی در مواردی انجام می­شود که پزشک متخصص ارتودنسی بتواند فضای کافی برای جا به جایی دندان نیش نهفته ایجاد کند درغیر این صورت دندان نیش توسط جراحی به وسیله جراح فک خارج شده سپس ایمپلنت انجام خواهد شد.

اما همیشه برای ایمپلنت دندان نیش نهفته نیاز به خارج کردن دندان نیش از فضای دهان وجود ندارد و اگر دندان در موقعیت بدی قرار گرفته باشد و همچنین مزاحمتی برای ایمپلنت ایجاد نکند ترجیح پزشک ایمپلنت دندان بدون جراحی می­باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *