دندانپزشکی

ایمپلنت دندان کشیده شده

ایمپلنت دندان کشیده شده

 

ایمپلنت دندان کشیده شده روشی است که برای جایگزینی دندان­های از دست داده شده، استفاده می­شود. می­دانیم که جایگزینی سریع دندان­های از دست رفته چه در اثر آسیب، تصادف یا کشیدن دندان ضروری و چقدر مهم است. اگرچه برخی از بیماران در درجه اول بر روی ظاهر دندان­های از دست رفته خود تمرکز می­کنند، اما هر یک از دندان­های ما نقش اساسی در سلامت کلی ما دارند.

روش جراحی ایمپلنت دندان کشیده شده

در ایمپلنت دندان کشیده شده از یک پیچ تیتانیومی استفاده می­شود که در استخوان فک در جایگاه ریشه­ی دندان کشیده شده قرار می­گیرد و همچنین یک سرامیک دندان جایگزین، روی آن قرار می­گیرد. استفاده از ایمپلنت پس از کشیدن دندان یک روش موثر و قابل اعتماد برای جایگزینی دندان­های کشیده شده است. این روش به دلیل طراحی آن، تفاوت قابل توجهی با روش­های دیگر جایگزینی دندان دارد. در این روش بر خلاف سایر روش­ها دندان جایگزین به صورت ثابت در جای خود قرار می­گیرد.

در ادامه به بررسی مباحث زیر می­پردازیم.

چرا استفاده از ایمپلنت دندان کشیده شده مهم است؟

چرا مردم دندان­های خود را از دست می­دهند؟

جایگزین­هایی برای دندان از دست رفته

پروتز جزئی متحرک (پارشیال)

پروتز جزئی ثابت (بریج)

ایمپلنت دندان کشیده شده

آیا ایمپلنت دندان کشیده شده برای من مناسب است؟

بهترین زمان برای استفاده از ایمپلنت دندان کشیده شده چه زمانی است؟

جمع­بندی

 

چرا استفاده از ایمپلنت برای دندان کشیده شده مهم است؟

جویدن اولین مرحله در فرآیند گوارش است که به شما امکان می­دهد ذرات غذا را هم به صورت مکانیکی و هم به صورت شیمیایی تجزیه کنید. بدون دندان­های سالم (و لثه­ها و استخوان­های زیرین برای حمایت از آن­ها)، نمی­توانید به درستی بجوید؛ جویدن ناکافی توانایی بدن شما را برای جذب مقدار مناسب مواد مغذی از غذا کاهش می­دهد که می­تواند مستقیما منجر به سوءتغذیه و سوءهاضمه شود.

دندان­ها نیز نقش اساسی در صحبت کردن دارند. از دست دادن دندان‌ها  منجر به نقص یا موانع گفتاری می­شود که می‌تواند منجر به مشکلاتی در برقراری ارتباط در شغل و زندگی اجتماعی و کاهش اعتماد به نفس فرد در زندگی شود.

همچنین یک دندان از دست رفته می­تواند دندان­های مجاور، بافت­های لثه و خود استخوان فک را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که یک دندان از بین می­رود، دندان­های مجاور می­توانند جابجا شده و به فضای تازه­ی باز شده حرکت کنند. این جابجایی اغلب منجر به تغییراتی در نیش بین فک بالا و پایین می­شود. تغییرات نیش می­تواند منجر به درد عضلانی و سردرد شود.

هدف استخوان فک نگه داشتن دندان است. زمانی که دندان ها از بین می­روند، استخوان فک به تدریج در طول زمان در فرآیندی که آن را تحلیل می­نامند باریک­تر و کوتاه­تر می­شود. به همین دلیل در دراز مدت کسانی که تمام دندان­های خود را از دست داده­اند بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان فک هستند. ایمپلنت دندان کشیده شده یکی از بهترین راه حل­ها برای جلوگیری از پیدایش این مشکلات است.

 

مطلب مرتبط: بهترین متخصص ایمپلنت تهران

چرا مردم دندان­های خود را از دست می­دهند؟

شایع­ترین علت از دست دادن دندان، عفونت­های باکتریایی در دهان و بیماری­های لثه است. هنگامی که دندانی دچار پوسیدگی شدید می­شود، ممکن است برداشتن دندان توصیه شود، اما عفونت­های باکتریایی معمولاً با مراقبت خوب از دندان و مراجعه­ی مکرر به دندانپزشکی قابل پیشگیری است.سیگار، با افزایش پوسیدگی دندان­ها و بیماری­های لثه، خطر از دست دادن دندان­ها را افزایش می­دهد. همچنین سیگار کشیدن دهان را خشک می‌کند و PH داخل دهان را نیز کاهش می‌دهد و دهان را به محیطی اسیدی که در آن باکتری‌ها رشد می‌کنند تبدیل می­کند. همچنین جریان خون در بافت‌های لثه را کاهش می‌دهد به همین دلیل درمان و بهبود بیماری لثه با موفقیت کمتری روبه­رو می­شود.یکی از عوامل شایع دیگر در از دست دادن دندان، از دست دادن دندان در اثر ضربه به دهان است. به عنوان مثال، تصادفات رانندگی یا آسیب­های ورزشی می­تواند منجر به شکستگی یا کنده شدن دندان­هایی شود که قابل ترمیم نیستند.

ایمپلنت جایگزین­هایی برای دندان از دست رفته

روش­هایی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد. این روش­ها بر اساس تعداد دندان­هایی که نیاز به تعویض دارند و در کجا قرار دارند تغییر می­کند. برای یک یا چند دندان از دست رفته، ما به راحتی می‌توانیم روش­های جایگزین را در سه توصیف کلی از درمان دندانی دسته‌بندی کنیم.

پروتز جزئی متحرک (پارشیال)

پروتز جزئی متحرک که معمولاً به آن پارسیل یا “پلیت” می گویند، جایگزین دو یا چند دندان متوالی می­شود. جایگزینی کل قوس دندان­های از دست رفته نیاز به یک پروتز کامل متحرک دارد که ما اغلب آن را “دندان مصنوعی” می­نامیم.همانطور که از نام آن مشخص است، این یک وسیله قابل جابه­جایی است که از گیره­هایی برای اتصال به دندان­های دیگر در دهان استفاده می­کند. قطعات جزئی نسبتاً ارزان هستند و جایگزین حداقل نیروی جویدن می­شوند. فشار وارده بر روی دندان­های نگهدارنده باعث کاهش طول عمر کلی آنها می­شود.

پروتز جزئی ثابت (بریج)

بریج همچنین یک پروتز جزئی است که جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می­شود. استفاده از کلمه­ی “ثابت” به این معنی است که توسط بیمار قابل جابه­جایی نیست. یک بریج به طور دائم توسط دندان­پزشک بر روی دندان­های نگهدارنده قرار داده می­شود.محبوب­ترین نوع بریج، بریج سنتی است که از دو یا چند تاج تشکیل شده است که توسط دندان­های شخص در دو طرف دندان از دست رفته نگه داشته می­شود.توجه داشته باشید که بریج­ها به دندان­های سالم در دو طرف فضای دندان از دست رفته برای چسبندگی و پشتیبانی لازم نیاز دارند. همچنین لازم است اصول بهداشت دهان و روال استفاده از نخ دندان برای بهبود طول عمر سلامت دهان انجام شود. ایمپلنت دندان کشیده شده برای چند دندان

ایمپلنت دندان کشیده شده

محبوبیت ایمپلنت­های دندانی به دلیل موفقیت طولانی مدت آنها در جایگزینی یک دندان از دست رفته یا کل قوس دندانی افزایش یافته است. ایمپلنت دندانی که از تاج پشتیبانی می­کند تنها گزینه جایگزینی دندان است که جایگزین کل دندان از دست رفته از جمله ریشه می­شود. استخوان فک به ایمپلنت دندانی متصل می‌شود که به جای دیگر دندان‌های دهان، از داخل استخوان حمایت می‌کند.اگرچه ایمپلنت­ دندان کشیده شده می­توانند نسبتاً گران باشند، اما  به دلیل وجود پایه در استخوان فک بهترین عملکرد جویدن و طبیعی ترین ظاهر زیبایی را در زمانی که دندان نیاز به تعویض دارد، ارائه می­دهد. آن­ها همچنین بهترین عملکرد را در درازمدت دارند و به ندرت پس از قرار گرفتن در فک دوباره نیاز به تعویض پیدا می­کنند. این امر باعث می‌شود که ایمپلنت دندان کشیده شده اغلب به صرفه‌ترین گزینه در طول عمر بیمار در هنگام بررسی سایر گزینه‌های درمانی باشد. ایمپلنت دندان کشیده شده برای کل دندان­ها

آیا ایمپلنت برای دندان کشیده شده  من مناسب است؟

ایمپلنت دندان کشیده شده یک درمان رایج برای بیمارانی است که می­خواهند بهترین جایگزین پروتز برای عملکرد و زیبایی دهان داشته باشند، با این حال، برخی الزامات مربوط به سلامت و کمیت استخوان فک وجود دارد که استفاده از ایمپلنت دندان کشیده شده را ممکن می­سازد. از آن­جایی که استخوان فک باید ایمپلنت دندان را احاطه کرده و از آن حمایت کند، حداقل ارتفاع و عرض استخوان ضروری است. همچنین استخوان باید سالم باشد و چسبندگی لازم با ایمپلنت را داشته باشد. این بدان معنی است که افراد مبتلا به اختلالات استخوانی، مانند پوکی استخوان، ممکن است کاندیدای مناسبی برای جایگزینی دندان با ایمپلنت دندان کشیده شده نباشند. همچنین زمان از دست دادن دندان نیز مهم است و اگر به مدت طولانی جای دندان کشیده شده خالی بماند استخوان فک تغییر کرده و همانطور که در قبل نیز گفته شد استخوان فک باریک­تر و ضعیف­تر می­شود و درنتیجه استفاده از ایمپلنت دندانی را غیر ممکن می­سازد. پس از کشیدن یک دندان باید برای تصویربرداری و اندازه گیری به دندانپزشک مراجعه کرد. اگر در محل ایمپلنت کمبود استخوان نشان داده شود، می­توان از طریق روش­های پیوند استخوان، استخوان فک را تقویت کرد. همچنین بهتر است با یک متخصص، مانند جراح دهان و دندان برای بهبود مقدار تراکم استخوان در محل ایمپلنت مشورت کرد.

 

بهترین زمان برای استفاده از ایمپلنت دندان کشیده شده چه زمانی است؟

 

تحلیل استخوان به تدریج پس از کشیدن دندان رخ می­دهد، بنابراین مهم است که دندان از دست رفته را در اسرع وقت با ایمپلنت دندان جایگزین کنید. بهترین زمان برای استفاده از ایمپلنت دندان کشیده شده 4 تا 6 ماه پس از کشیدن دندان است.

جمع­ ذبندی

دندان­های ما برای حفظ سلامت دهان و دندان و سلامت کلی بدن ضروری هستند. جایگزینی دندان­های از دست رفته می­تواند ظاهر و کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد. اگر قبلاً یک دندان از دست رفته دارید یا در حال برنامه­ریزی برای کشیدن دندان در آینده هستید، اکنون زمان آن است که با دندانپزشک خود ملاقات کنید تا در مورد گزینه­های جایگزین مانند ایمپلنت دندان کشیده شده صحبت کنید.از دست دادن دندان­ها می­تواند  به دلایل مختلفی رخ دهد؛ مانند بیماری‌های دهانی یا ضربه‌هایی که معمولاً باعث از دست دادن دندان می‌شوند. از دست دادن جزئی یا کامل دندان برای بسیاری از افراد دارای محدودیت­هایی است؛ می­توانند باعث مشکلات در غذا خوردن، مشکلات روانی و مشکلات مرتبط با زیبایی شود. به دلیل این مشکلات، بیماران اغلب دچار کاهش اعتماد به نفس و مشکلات روانی می­شوند. درمان­های پروتزی مانند ایمپلنت دندان کشیده شده که مورد استفاده قرار گرفته اند باعث کاهش این مشکلات می­شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *