دندانپزشکی

رابطه ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن

ایمپلنت دندان و سیگارکشیدن

در این مقاله میخواهیم به رابطه­ای که بین ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن است بپردازیم. یکی از عادت­های رایج عموم مردم استفاده از سیگار است که می­تواند تاثیرات نا­مطلوبی در عمل ایمپلنت دندان داشته باشد. اثری که استفاده از سیگار بر روی ایمپلنت دارد معمولا دلیل شکست این عمل است. طبق بررسی محققان در سیگار نیکوتین وجود دارد که باعث عدم جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک می­شود و احتمال موفقیت در عمل را کاهش می­دهد.

از جمله دلیل­هایی که افراد یک یا چندین دندان خود را کشیده اند اما ایمپلنت را هنوز انجام نداده­اند، استفاده از سیگار است. با ترک سیگار احتمال موفقیت در این عمل ۹۰% افزایش پیدا می­کند. طبق آمار ۱۵ درصد افرادی که از سیگار استفاده می­کنند، بعد از۵ سال باید ایمپلنت خود را عوض کنند. افراد سیگاری از جمله نگرانی­هایی که دارند استفاده از سیگار قبل  و بعد از ایمپلنت است. زیرا در ایمپلنت دندان، جنس دندان مصنوعی متفاوت از نوع جنس دندان­های اصلی است. بر این اساس مقدار صدمه­ای که نسبت به دندان اصلی می­بیند بیشتر است. در ادامه خواهیم گفت که آیا افراد سیگاری می­توانند این جرای را انجام دهند یا خیر.

ایمپلنت دندان

هم اکنون یکی از روش­های نمونه برای پر کردن دندان­ها، ایمپلنت دندان است. در واقع ایمپلنت به جای ریشه دندان استفاده می­گردد. در این عمل یک پیچ که با استفاده از دریل سوراخ شده داخل استخوان فک قرار داده می­شود که در طی چند ماه به ساختار اسخوان جوش می­خورد که بعد از آن می­توان تاج مصنوعی بر روی آن قرار داد. بدین ترتیب در ایمپلنت احتیاجی به تکیه کردن بر دندان­های مجاورش ندارد و درون استخوان فک پایدار می­ماند.

نحوه ایمپلنت کردن دندان

معمولا در ایمپلنت از یک پایه فلزی مثل تیتانیوم و به ندرت زیرکونیا پرداخته می­شود که با توجه به جنس آن  مناسب با پیرامون دندان است و آلرژی برای دندان پدید نمی­آورد. این پایه در زیر ساختار لثه، در درون استخوان فک قرار داده می­­شود تا مثل یک ریشه عمل کند. بدین سان روکش دندان را در جای خود باقی می­ماند.

در چه صورتی افراد سیگاری قادر به انجام عمل ایمپلنت هستند؟

در ایمپلنت دندان به طور قطع  رابطه­ای  بین ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن وجود داردکه قابل بحث است. افرادی که از سیگار استفاده می­کنند می­توانند جراحی ایمپلنت انجام دهند. اساسی ترین مشکل در اثری که سیگار کشیدن در کاشت ایمپلنت می­گذارد در فک است. مهم ترین نکته که در این مورد وجود دارد پیشامدی که پس از انجام جراحی برای افراد سیگاری رخ می­دهد مختلف است. افراد سیگاری برای اینکه عمل ایمپلنت نتیجه مثبتی داشته باشد باید شیوه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند . به عبارتی دیگر باید سیگار کشیدن را ترک کنند.

نکاتی که افراد سیگاری برای انجام ایمپلنت باید به آن توجه داشته باشند به صورت زیر است:

 • ترک کردن سیگار.
 • از یک هفته قبل از عمل و یک هفته بعد از آن سیگار مصرف نکنید.
 • تلاش کنید مصرف سیگار را به نصف کاهش دهید.

مصرف سیگار چه اثری بر روی ایمپلنت دارد؟

در این بخش می­خواهیم به روابط بین ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن بپردازیم. اثری که دود سیگار بر روی ایمپلنت دندان می­گذارد در ادامه گفته می­شود.در واقع  اثری که سیگار بر ایمپلنت دندان می­گذارد به خاطر دود سیگار می­باشد. دود سیگار تاثیرات زیان­آوری بر عمل ایمپلنت دارد .اثرگذاری سیگار بر ایمپلنت دندان به صورت زیر است:

۱: متخصصان بر این عقیده هستند که دود سیگار آسیب زیادی به ساختار دندان و فک و لثه می­زند و باعث ضخیم شدن یاخته­های پوستی می­شود و به طور کلی بافت درونی دهان  تغییر می­دهد. بدین­گونه استفاده از سیگار باعث تولید نشدن بزاق می­شود و عمل خشک شدن دهان می­شود. در صورتی که بزاق ترشح نشود باعث پوسیده شدن دندان می­شود.

۲ : از جمله عواملی که می­تواند نتیجه معکوس در فرایند عمل ایمپلنت داشته باشد، نیکوتین و مواد سمی دیگری که در سیگار یافت شده و  وارد بدن می­شوند، باعث عدم خون رسانی در بدن می­شود و از وارد شدن اکسیژن به بدن جلوگیری می­کند. فرد برای بهبود جراحی ایمپلنت نیاز به خون رسانی و اکسیژن دارد. عدم رعایت این موضوع نتیجه معکوس خواهد داشت.

عوارض ناشی از سیگار کشیدن در ایمپلنت دندان

آیا می­توان اثر سیگار کشیدن بر ایمپلنت کاهش داد؟

همان طورکه می­دانید ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن از عوامل تاثیر گذار هستند. هنگامی برای ایمپلنت به دندان پزشک مراجعه می­کنید. دندان پزشک قطعا به شما خواهد گفت که باید سیگار کشیدن ترک کنید. اگر به مصرف سیگار معتاد هستید و ترک آن برای شما دشوار است حداقل ٢ هفته قبل از عمل و ٢ ماه بعد از عمل سعی کنید سیگار را ترک کنید.

اگر از سیگار استفاده می­کنید و قصد انجام ایمپلنت را دارید به نکات زیر دقت کنید:

 • در ابتدا ترجیح شما ترک سیگار باشد.
 • در حالتی که ترک سیگار برای شما مشکل است حداقل ۱ هفته قبل از عمل و ٢ ماه بعد از آن سیگار نکشید.
 • تلاش کنید که به بهترین صورت بهداشت دهان و دندان رعایت شود.
 • سعی کنید در نوبت­های گفته شده مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن دندان ها، ایمپلنت­ها و استخوان­های فک مطمئن شوید.

مطلب مرتبط: ایمپلنت اقساطی در تهران

متخصص ایمپلنت دندان در شرق تهران

چرا دندان پزشکان از انجام دادن ایمپلنت برای افراد سیگاری خودداری می­کنند؟

در این قسمت می­خواهیم اثری که ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن بر روند کار می­گذارد به صورت دقیق تر بیان کنیم. اگر توجه داشته باشید افرادی که سیگاری هستند معمولا دندان پزشکان از انجام ایمپلنت برای این نوع افراد خودداری می­کنند.

از جمله مهمترین دلایلی که وجود دارد لثه­ها و استخوان­های آنهاست که قدرت کافی و استحکام ندارند تا بتوانند ایمپلنت را به خوبی نگهداری کنند. پیوند استخوان  در صورتی می­تواند کمکی برای زیاد شدن استحکام باشدکه فرد سیگار کشیدن را ترک کرده باشد، در غیر این صورت حتی با انجام پیوند استخوان برای افراد سیگاری بازهم دچار مشکل می­شوند چون مصرف سیگار از رشدن کردن استخوان جلوگیری می­کند. در چنین شرایطی اغلب دندان پزشکان از انجام این عمل خودداری می­کنند.

افراد سیگاری با انجام ایمپلنت دچار چه مشکل­هایی می­شوند؟

عوامل مخربی که می­تواند در افراد سیگاری که ایمپلنت انجام داده اند موثر باشد عبارتند از:

۱: پس از انجام عمل ایمپلنت در بازه زمانی کم مجبور به عوض کردن ایمپلنت می­شوند.

۲: درگیری افراد با مریضی­های دهان و دندان

۳: متورم شدن لثه­های کنار ایمپلنت.

۴: ریسک شکست این نوع عمل در افراد سیگاری زیاد است.

۵:  پدید آمدن بیماری پری ایمپلنت.

۶:  تخریب استخوان های کنار کاشت.

۷: تحلیل رفتن ایمپلنت­هایی که در فک بالا قرار داده شده است.

نکته: اهمیت زیادی در مورد اثر گذاری سیگار کشیدن بر ایمپلنت وجود دارد که به این صورت است. ایمپلنتی که در قسمت فک پایینی قرار گذاشته می­شود به خاطر پنهان شدن آن با زبان دیرتر خراب می­شود. در این صورت دود سیگار باعث خراب شدن آن می­شود.

آیا می­توان اثر زیان آور سیگار بر دندان کاشته شده کاهش داد؟

درحالتی که نمی توانید سیگار کشیدن را قبل از انجام جراحی ایمپلنت رها کنید، لاقل به سفارش­های زیر عمل کنید تا دچاره حفره خشک بعد از ایمپلنت نشوید. با استفاده از چند دستور کار می­توان اثر سیگار را بر ایمپلنت کاهش داد. دستور کار به شرح زیر است:

 • به مدت ۲۴-۴۸ ساعت پس از عمل ایمپلنت به هیچ عنوان نباید از سیگار استفاده کنید.
 • باید patch نیکوتین مصرف کنید.
 • دقت داشته باشید که حتما محل زخم را دندان پزشک بخیه کند.
 • با استفاده از گاز استریل شده در محل جراحی می­توانید از سیگار استفاده کنید.
 • از عادات بی­ضرر دیگری استفاده کنید تا بتوانید به بهتر شدن روند درمان کمک کنید.
 • از جویدن موادی که حاوی نیکوتین هستند، جدا خودداری کنید.

با رعایت کردن تمام نکات به چنین دندان­هایی دست پیدا می­کنید.

بارزترین نکته در مورد اثر سیگار در ایمپلنت دندان

همان طور که در قسمت های قبل به رابطه بین ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن اشاره کردیم. اساسی ترین و حیاتی ترین نکته در مورد اثری که سیگار بر ایمپلنت دندان می­گذارد و اغلب توسط افراد سیگاری چشم­پوشی می­شود. پس از انجام عمل ایمپلنت در بدن به صورت خودکار لخته خون به وجود می­آید. لخته­ها از وارد شدن ماده غذایی وباکتری­ها در محلی عمل انجام شده است مانع می­شوند.حالت­هایی مثل استشمام دود، مک زدن و بیرون انداختن بزاق دهان از تشکیل لخته­های خون ممانعت می­کند. در صورتی که این لخته ها تشکیل نشود رنج­آورترین زمان را برای بیمار به وجود می­آورد. در نتیجه ضروری است که بعد ار انجام ایمپلنت تا ۴ روز سیگار را ترک کنید.

سخن پایانی

بنابراین در مقاله ایمپلنت دندان و سیگار کشیدن تلاش شد تا تمام نکات مربوط به تاثیراتی که سیگار کشیدن بر ایمپلنت دندان می­گذارد گفته شود. درحالتی که قصد دارید ایمپلنت دندان انجام دهید و توانایی ترک سیگار ندارید. در این حالت امیدوار نباشید که یک عملکرد مطلوب از انجام عمل ایمپلنت داشته باشید. زیرا با نقص­های متعدد و دشواری­هایی مواجه می­شوید.

از سوی دیگر استفاده از سیگار و دودی که ناشی از آن است در روال ترمیم خیلی موثر است. افراد سیگاری برای گذراندن دوره نقاهت مراحل دشواری را باید سپری کنند. همچنین مراحل ترمیم افراد سیگاری بسیار گسترده تر از دیگران است. در این صورت مطلوب ترین کار رها کردن سیگار است. علاوه بر آن اثر خوش­آیندی در زندگی شما خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *