دندانپزشکی

عمر ایمپلنت دندان

عمر ایمپلنت دندان

 

ایمپلنت دندان یکی از نوین­ترین شیوه­های ترمیم دندان­های فرسوده است. در این روش یک پروتز بعنوان پایه در استخوان فک در محلی که دندان از دست رفته، تعبیه می­شود و تاج دندان بر روی آن قرار می­گیرد.

بسیاری از متخصصان ایمپلنت دندان را یک روش مادام العمر برشمرده­اند. این نتیجه زمانی حاصل می­شود که بیمار به صورت دقیق مراقبت­ها و دستورات پزشکی را پس از انجام عمل بخوبی رعایت کند. همچنین مراجعه به متخصص توان و استفاده از ایمپلنت­هایی با کیفیت بالا می­تواند سبب افزایش طول عمر ایمپلنت شود.

ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش­های ترمیم دندان از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله می­توان به ماندگاری بالای آن اشاره کرد. در این مقاله سعی داریم با نگاهی به طول عمر ایمپلنت دندان به مزایا و معایب آن و همچنین به معرفی راه­های برای افرایش طول عمر مفید ایمپلنت دندان بپردازیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف دندان­های خود را از دست می­دهند و در نتیجه به دنبال روش جایگزین خواهند بود. در گذشته استفاده از دندان­های مصنوعی سنتی بسیار مرسوم بود، اما با توجه به محدودیت­ها و معایبی که دندان مصنوعی سنتی داشت، روش جدیدی به نام ایمپلنت یا کاشت دندان ابداع شد.

ایمپلنت یک ریشه مصنوعی است که در استخوان فک قرار داده می­شود تا تاج دندان را بر روی خود نگه دارد. قسمتی که داخل فک جایگذازی می­شود اصطلاحا Fixture نامیده می­شود و قسمت بالای لثه را Abutment می­نامند. روکش دندان بر روی  Abutmentقرار می­گیرد. به دلیل سازگاری تیتانیوم موجود در پایه ایمپلنت با ساختار استخوان فک هیچ لغزش، آسیب یا سرو صدایی به همراه ندارد. و این یکی از دلایل افزایش عمر ایمپلنت دندان است.

انجام ایمپلنت دندان مناسب چه افرادی است؟

در حالت کلی انجام عمل ایمپلنت محدودیت خاصی ندارد و هر شخصی می­تواند برای جایگزین کردن دندان­های از دست رفته خود اقدام به کاشت دندان کند. در سنین کودکی به دلیل اینکه دندان­های از دست رفته رشد مجدد خواهند داشت نیازی به انجام این کار نیست. در حالت کلی گفته می­شود بعد از سنین رشد انجام این عمل ممکن است.

 • ­ در صورتی که تمامی دندان­ها در فک جلو یا عقب را از دست داده باشیم.
 • در صورتی از دست دادن یکی از دندان­های جلو و دارا بودن فاصله طبیعی از دندان­های کناری.
 • در صورتی که یک یا بیش از یک دندان خود را از دست داده باشیم و فاصله بین دندان­ها طبیعی باشد.
 • افرادی که توانایی استفاده از دندان مصنوعی سنتی را ندارند.
 • افرادی که به دنبال بهبود توانیی گفتاری خود هستند.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

 • افزایش زیبایی

از دست دادن دندان زیبایی ظاهری را تحت تاثیر قرار می­دهد و سبب کاهش اعتماد بنفس می­شود.

 • سرعت بالا در کاشت

اگر مشکلی در استخوان­های فک و همچنین مشکل جسمانی خاصی نداشته باشیم، ایمپلنت دندان از سریع ترین روش­های جایگزینی دندان­های از دست رفته است.

 • طول عمر بالا

یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت دندان طول عمر بالای آن است. درصورتیکه بهداشت دهان و دندان را بخوبی رعایت کنیم این روش را می­توان مادام العمر دانست.

 • حفظ سلامتی دهان و دندان
 • ثابت بودن ایمپلنت

مطلب مرتبط: متخصص ایمپلنت دندان در شرق تهران

ایمپلنت اقساطی در تهران

 

عوارض و خطرات ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان عوارضی بلند مدت یا کوتاه مدت به همراه خواهد داشت. بیشتر این عوارض به انتخاب پزشک غیر متخصص باز می­گردد به همین دلیل توصیه می­شود که برای انجام عمل کاشت دندان و همچنین افزایش عمر ایمپلنت دندان حتما به پزشک متخصص و حاذق مراجعه شود. در ادامه به برخی عوارض ایمپلنت دندان اشاره می­کنیم:

 • عفونت در محل کاشت
 • امکان آسیب به سایر دندان ها
 • آسیب دیدن عصب که موجب درد، بیحسی لثه­ها و چانه می­شود.
 • بوجود آمدن مشکلات سینوسی در فک بالایی در هنگام انجام عمل کاشت در میان حفره­های سینوسی

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

 

طول عمر مفید ایمپلنت دندان را حداقل 20سال تخمین زده­اند. طول عمر ایمپلنت دندان از مقیاس­های متفاوتی بدست می­آید. یکی از آن­ها رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی پس از انجام عمل کاشت می­باشد. درصورتی که ایمپلنت دندان یا تاج آن دچار عفونت، لقی یا شل شدگی نشود و معاینات پس از آن به صورت دوره­ای و سروقت انجام شود، می­توان گفت که کاشت دندان یک عمل مادام العمر است.

آیا ایمپلنت دائمی است؟

عمر ایمپلنت دندان به موارد گوناگونی بستگی دارد. با این حال ایمپلنت از 3 جزء تشکیل شده است و می­توان برای هرکدام یک طول عمر متفاوت تخمین زد. پایه ایمپلنت که در داخل فک جای گذاری می­شود به علت اینکه با چیزهایی که موجب آسیب است هیچگونه تماسی ندارد و در داخل استخوان فک با آن جوش می­خورد بیشتر مقدار ماندگاری را دارد و حتی بسیاری از متخصصان آن را دائمی می­دانند.

اما دو قسمت دیگر یعنی اباتمنت و روکش، که بیشتر در معرض آسیب هستند گفته می­شود هر  سال نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. با توجه به موارد گفته شده بیشتر ایمپلنت را یک روش دائمی و مادام العمر می­دانند. با این وجود عمر ایمپلنت دندان مستقیما به نحوه نگهداری و رعایت بهداشت شخص مرتبط است. و بسته به شرایط هر شخص، ممکن است هیچ نیازی به تعمیر یا تعویض آن نباشد.

عمر ایمپلنت دندان ایرانی

ایمپلنت ایرانی به  سبب فراوانی و در دسترس بودن قطعات آن برای داندانپزشکان از قیمت پایین­تری در قیاس با برند­های خارجی برخوردارند. با این حال به دلیل کیفیت پایین ایمپلنت ایرانی و شکننده بودن آن طول عمر کوتاه­تری دارند. در واقع زمانی دندانپزشکان استفاده از ایمپلنت ایرانی را به بیمار توصیه می­کنند که بودجه محدودی در اختیار باشد.

عمر ایمپلنت دندان آلمانی

پس از ایمپلنت­های امریکایی، ایمپلنت­های ساخت آلمان در جایگاه دوم باکیفیت­ترین نوع ایمپلنت­ هستند. استفاده از بهترین متریال و تکنولوژی روز دنیا سبب شده است که ایمپلنت­های آلمانی از رضایت بالایی در بین مشتریان برخوردار باشند.

عمر ایمپلنت دندان آلمان بین 15 تا 20 سال است و مقاومت بالایی در مقابل زنگ زدگی و ساییدگی دارند. در صورتیکه بیمار محدودیت بودجع نداشته باشد، بیشتر پزشکان در کشور ما استفاده از ایمپلنت­های آلمانی را پیشنهاد می­کنند.

 

طول عمر ایمپلنت دندان سوئیسی

ایمپلنت­های ساخت سوئیس از تنوع و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. می­توان کیفیت ایمپلنت­های ساخت سوئیس را هم رده با ایمپلنت­های آلمانی دانست. کشور سوئیس از دیر باز در زمینه ساخت ایمپلنت فعالیت دارد به همین خاطر محصولات این کشور از تنوع و کیفیت بالایی برخوردارند همچنین قیمت مناسبی را دارند.

طول عمر ایمپلنت دندان کره ای

ایمپلنت­های کره­ای به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالایی که نسبت به برند ایرانی دارند در کشورمان از محبوبیت بالایی برخوردارند. البته محصولات کره­ای از ایمپلنت­های اروپایی و امریکایی کیفیت پایین­ترین دارند.

چه عواملی بر طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر می­گذارند؟

 

یکی از سوالاتی که همواره ذهن بیماران را به خود درگیر کرده است اینست که عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد. بسیاری از متخصصان طول عمر مفید ایمپلنت دندان را 25 سال تخمین زده­اند. اما این عدد به تنهایی محقق نمی­شود و بسته به برخی عوامل دیگر است که در ادامه برخی از آن­ها را برخواهیم شمرد.

 • رعایت بهداشت دندان و دهان
 • محل انجام ایمپلنت و دندانی که ایمپلنت شده است.
 • سبک زندگی و رژیم غذایی
 • متخصص و دندانپزشکی که عمل کاشت دندان را انجام می­دهد.
 • سلامت و تراکم استخوان فک

این یک امر حتمی است که بیمارانی که بهداشت دهان و دندان خود را بصورت مرتب با زدن مسواک و نخ دادن رعایت می­کنند، ایمپلنت­های آن­ها از دوام بیشتر برخوردار خواهد بود. یکی دیگر از عوامل مهم متخصصی است که عمل کاشت را  نزد او انجام می­دهیم. انتخاب یک پزشک حاذق بر ماندگاری و دوام ایمپلنت تاثیر مستقیم دارد.

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت

همچنین یکی از مواردی که مستقیما بر دوام و ماندگاری ایمپلنت تا مدتها تاثیرگذار است، مراقبت­های پس از انجام عمل کاشت است. می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار اسفنج تا 3 ساعت پس از عمل
 • بالا نگه­داشتن سر خود به هنگام استراحت و پرهیز از انجام حرکات اضافی تا 12 ساعت پس از عمل
 • در طول روز برای کاهش درد و التهاب برای چندین ساعت پس از عمل از کمپرس یخ بر روی گونه خود استفاده کنید.
 • خوردن غذای­های نرم و مایعات در 48 ساعت پس از عمل
 • تمامی داروهای تجویز شده را پس از عمل طبق نظر پزشک و در زمان مقرر مصرف کنید.
 • در 24 ساعت اول دهان و دندان خود را به طور مرتب بشویید.

 

جمع بندی

 

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش­های ترمیم دندان است که امروزه بشدت مورد توجه است. این شیوه ترمیم دندان به دلیل شباهت ظاهری به دندان­های طبیعی و همچنین کاربرد بالای آن از محبوبیت زیادی برخوردار است.

بسیاری این روش را یک درمان دائمی و همیشگی می­دانند. البته عوامل متعددی برکیفیت کار و ماندگاری و عمر ایمپلنت دندان تاثیر گذار هستند. رعایت بهداشت دهان و دندان همچنین انجام معاینات دوره­ای از مهمترین نکات برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان است. در این مقاله به معرفی را­هکارهای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان پرداخته شد.

 

سوالات متداول

نشانه­ی پایان یافتن عمر مفید ایمپلنت دندان چیست؟

لق شدگی و ایجاد سر و صدا در ایمپلنت از نشانه­های پایان یافتن عمر مفید آن است و نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

مهمترین عامل برای رضایت از عمل ایمپلنت دندان چیست ؟

مراجعه به پزشک متخصص و حاذق مهمترین عامل داشتن یک عمل کاشت دندان مناسب است که رضایت بیمار را در پی­خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *