دندانپزشکی

روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

روکش دندان یا ایمپلنت

اهمیت نگهداری از دندان­ها

دندان­ها نقش کلیدی در زندگی انسان ایفا می­کنند. آنها به ما در جویدن و هضم غذا کمک می­کنند، به ما کمک می­کنند تا واضح صحبت کنیم و همچنین به صورت ما شکل می­دهند. به طور کلی مراقبت از دندان­ها علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان بر زیبایی ظاهری و عزت نفس افراد و به تبع آن بر زندگی اجتماعی، شغل و روابط آنها تأثیر می­گذارد، از این رو حفظ و نگهداری از دندان­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله روش­های محافظت از دندان روکش یا ایمپلنت کردن آن است که در ادامه به تفصیل در مورد اینکه روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت بحث خواهیم کرد.

روکش دندان و کابرد آن

برای اینکه بدانیم روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت نخست باید با مفاهیم و کاربرد هریک آشنا شویم. همان طور که در تصویر مشاهده می­کنید، روکش دندان کلاهکی به شکل دندان است که دندان پوسیده، شکسته، ضعیف یا فرسوده را ترمیم می­کند. دندانپزشکان همچنین از روکش برای پوشاندن ایمپلنت­های دندانی و دندان­های روت کانال شده استفاده می­کنند. روکش­های ساخته شده از مواد مختلفی از جمله فلز، رزین و چینی هستند که با مراقبت مناسب بین 5 تا 15 سال عمر می­کنند.

روکش­ها اهداف مختلفی را انجام می­دهند. ممکن است برای موارد زیر به روکش دندان نیاز داشته باشید:

 • تقویت دندان ضعیف
 • حفاظت از دندان ترک خورده
 • ترمیم یک دندان شکسته یا فرسوده
 • نگهداری بریج دندان
 • پوشاندن لکه یا تغییر رنگ دندان
 • پوشاندن دندان روت کانال شده
 • ایمپلنت دندان را بپوشانید.

 

زمانی که افراد دندان­های از دست رفته دارند، طبیعی است که احساس ناراحتی کنند. با درمان ایمپلنت می­توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و لبخند زیباتری داشته باشید. اگر می­خواهید بدانید روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت باید گفت یکی از دلایلی که افراد ایمپلنت را انتخاب می­کنند این است که این ایمپلنت گزینه­ای دائمی محسوب می­شود. تا زمانی که از ایمپلنت­های دندانی به درستی مراقبت کنید، می­توانند به اندازه دندان­های طبیعی دوام بیاورند.  اگر می­خواهید از آسیب رساندن به دندان­های موجود خود جلوگیری کنید، استفاده از ایمپلنت دندان گزینه خوبی است. واضح ترین مزایای ایمپلنت عبارتند از:

 • توانایی جویدن و صحبت کردن صحیح
 • ترمیم زیبایی شناسی صورت
 • حفظ استخوان فک باقی مانده
 • بازیابی ظاهر طبیعی و عملکرد دندان ها
 • افزایش اعتماد به نفس

روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

ترمیم یا تعویض دندان به طور کلی به دو گزینه بستگی دارد: ایمپلنت دندان یا روکش دندان. به طور کلی، روکش­ها بیشتر به دلایل زیبایی استفاده می­شوند و ایمپلنت زمانی استفاده می­شود که کل دندان باید برداشته شود (در نتیجه آسیب، پوسیدگی یا ضربه). روکش کلاهکی است که شبیه دندان است و روی دندان فرد قرار می­گیرد و می توان از آن برای ترمیم دندان شکسته استفاده کرد. ایمپلنت دندان یک جراحی است که جایگزین دندان از دست رفته می­شود و تاجی در بالای آن قرار می­گیرد تا مانند یک دندان طبیعی به نظر برسد و عمل کند. با توجه به توضیحاتی که در قسمت­های قبلی درباره­ی هر یک از این روش­ها گفته شد حال می­خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

گران­تر بودن ایمپلنت­های دندانی نسبت به روکش دندان

اگر به قیمت حساس هستید، ایمپلنت­های دندانی در ابتدا گران­تر از روکش هستند. نصب روکش یک روش ساده­تر است و به زمان کمتری برای قرار دادن نیاز دارد و نصب آسان­تری دارد. در نتیجه، این گزینه مقرون به صرفه‌تر است. با این حال، ایمپلنت دندان می­تواند بیشتر از روکش دوام بیاورد و نیازی به تعویض نخواهد داشت بنابراین می­توان گفت که ایمپلنت­های دندانی می­توانند در دراز مدت مقرون به صرفه­تر باشد.

ایمپلنت­های دندانی به زمان بیشتری نیاز دارند

یکی از عوامل کلیدی در تعیین اینکه روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت علاوه بر هزینه نصب بیشتر، این است که کاشت ایمپلنت دندان زمان بیشتری را نیز می­طلبد. تکمیل کامل ایمپلنت دندان بسته به کاری که باید انجام شود ممکن است تا یک سال طول بکشد. بیمارانی که برای آماده سازی فک خود برای ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان دارند، ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت تا شش ماه منتظر بمانند تا پیوند بهبود یابد. مدت زمانی که طول می­کشد اغلب به سرعت بهبودی شما و میزان کار لازم برای ایمن سازی ایمپلنت بستگی دارد.

 

مطلب مرتبط: ایمپلنت اقساطی در تهران

متخصص ایمپلنت دندان در شرق تهران

همه بیماران واجد شرایط کاشت دندان نیستند

اگرچه ایمپلنت یک گزینه رایج است، اما همه افراد واجد شرایط کاشت ایمپلنت دندان نیستند. برای اینکه بدانیم روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت باید به شرایط افراد نیز توجه داشته باشیم، هر کسی که سعی در کاشت ایمپلنت دندانی دارد باید از سلامت کامل برخوردار باشد زیرا این یک جراحی جدی است. شما باید مواد استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت داشته باشید و اگر مواد استخوانی فک شما کافی نباشد ممکن است ابتدا نیاز به پیوند استخوان داشته باشد که لازم است توسط دندانپزشکان حاذق که دانش کافی برای این کار را دارند انجام گردد.

ایمپلنت­های دندانی دندان های دائمی هستند

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت دندان دائمی بودن آن است. از یک ریشه، تکیه گاه و تاج تشکیل شده است. در حالی که تاج ممکن است برای مدت طولانی جایگزین شود، ایمپلنت (ریشه) دائمی است. این یک مزیت بزرگ است زیرا شما فقط باید یک بار جراحی را انجام دهید و خطرات و هزینه­های عمل­های بعدی را کاهش می­دهد. این در حالی است که بزرگترین عیب روکش دندان این است که در نهایت باید تعویض شود. روکش­ها در اثر استفاده مداوم فرسوده می­شوند و برای کارکرد نیاز به تعویض دارند ممکن است که یک روکش در اثر فرسودگی شکسته شود و یا بیفتد. بسیاری از روکش­ها زمانی که علائم سایش قابل توجهی از خود نشان می­دهند، تعویض می­شوند.

محدودیت در مصرف بعضی از مواد غذایی

مصرف مواد غذایی زیر می تواند به روکش آسیب بزند:

تکه­های یخ.

آجیل بسیار سفت.

پاپ کورن (با پوسته سخت).

غذاهای بسیار چسبنده مانند تافی و کارامل.

این غذاها می­توانند به روکش شما آسیب بزنند یا آن را از جای خود خارج کنند.

این در حالی است در دندان­های ایمپلنت شده تنها تا زمانی که ایمپلنت کامل جوش بخورد نیاز است که از خوردن مواد غذایی سفت و موادی که می­تواند فرآیند جوش خوردن کامل را مختل کند اجتناب کنید، اما پس از جوش خوردن این دندان­ها همانند دندان­های طبیعی عمل می­کنند و می­توان به راحتی و بدون محدودیت خاصی از مواد غذایی متنوع استفاده کرد.

جمع بندی

در پایان همان طور که گفته شد مراقبت از دندان­ها علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان بر زیبایی ظاهری و عزت نفس افراد تاثیر دارد. روش­های متفاوتی برای حفاظت از دندان­ها وجود دارند که از بین آنها می­توان به روکش کردن دندان و ایمپلنت اشاره نمود که در این متن نیز به تفصیل درباره­ی آن بحث شد. در پاسخ به این سوال که روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ باید گفت بسته به شرایط هر شخص پاسخ به این سوال متفاوت است. به منظور انتخاب بهترین گزینه می­توان با بررسی ویژگی­های ذکر شده برای هریک و مشاوره از دندانپزشکان متخصص که در این زمینه دانش و تجربه کافی را دارند تصمیم گیری نمود که آیا برای فرد روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *