دندانپزشکی

ایمپلنت فلزی چیست؟

ایمپلنت فلزی 2

ایمپلنت فلزی

ایمپلنت فلزی نوعی از ایمپلنت یا کاشت دندان است. افرادی که دندان خود را به دلایل مختلف مانند پوسیدگی، شکستگی، التهاب و غیره از دست می­دهند می­توانند با استفاده از ایمپلنت یا کاشت دندان جای خالی دندان خود را پر کنند.

در حقیقت ایمپلنت ها جایگزینی برای ریشه دندان هستند و یک پایه ای پایدار و مقاوم برای دندان­ از بین رفته به وجود می­آورد. ایمپلنت­ها معمولا با دندان­ها و بدن انسان سازگارند و به صورت یک میله داخل فک قرار می­گیرند. در صورتی که فردی دندان از دست رفته داشته باشد بهترین انتخاب برای جایگزینی آن دندان، استفاده از ایمپلنت است و اگر به خوبی از آن مراقبت شود دوام و عمر بالایی دارد.

 

 

کاشت دندان فلزی یا ایمپلنت فلزی

معمولا برای کاشت دندانی که از بین رفته از ایمپلنت فلزی استفاده می شود. به این منظور تیتانیوم گزینه ای است که به کار می رود به خاطر اینکه تنها در موارد نادر به وسیله بدن پس زده می­شود و سمیت ندارد ولی در کل، سازگاری بالایی با بدن دارد، ، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای کاشت دندان­هایی است که نگرانی در تجزیه دائمی آن­ها وجود ندارد. تیتانیوم چگالی کمی دارد و میزان انعطاف­پذیری آن بالاست. از طرفی به دلیل انفعال سریع آن دچار خوردگی نمی­شود. در اثر این انفعال یک لایه محافظ بر روی آن ایجاد می­شود که سبب حفاظت فلز از محیط زیست می­شود. در حقیقت به دلیل اکسید شدن تیتانیوم در معرض هوا لایه­ای از تیتانیوم دی اکسید بر روی آن ایجاد می­شود و کمک می­کند که در صورت وجود مقدار کافی اکسیژن در محیط، در اثر آسیب دیدن خیلی سریع اصلاح شود. همان طور که اشاره شد در ایمپلنت­های فلزی از تیتانیوم استفاده می­شود و تیتانیوم در برابر خردگی که یکی از ضررهای خود به خودی مواد است مقاوم می­باشد البته در موارد خاصی ممکن است این اتفاق رخ دهد.

 

 

مراحل کاشت دندان فلزی به چه صورت است؟

برای استفاده از ایمپلنت فلزی یا کاشت دندان فلزی اولین مرحله، تخلیه کامل فک و لثه از دندان شکسته یا از بین رفته می­باشد. پس از آن پایه فلزی که معمولا از جنس تیتانیوم است در داخل دهان و در محل فک و به جای ریشه دندان از بین رفته قرار می­گیرد. پایه قرار داده شده هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ شیمیایی به استخوان فک جوش می­خورد و تقریبا سه تا چهار ماه زمان لازم است تا پایه قرار داده شده در فک به خوبی استحکام پیدا کند و معمولا با سایر فلزات موجود در بدن واکنش نمی دهد. پس از گذشت این زمان پزشک روکش ایمپلنت را بر روی پایه فلزی قرار می­دهد و بدین ترتیب کار کاشت دندان تکمیل می­گردد.

 

چه کسانی می­توانند از ایمپلنت فلزی استفاده کنند؟

بنابر آن چه گفته شد همه کسانی که نسبت به فلز تیتانیوم حساسیت نداشته باشند و ماندگاری و استحکام دندان­ها برایشان دارای اهمیت است می­توانند از ایمپلنت فلزی استفاده کنند. همچنین در صورتی که فردی بخواهد کاشت دندان برایش به شکل زاویه دار انجام شود و به دنبال ترمیم دندان­های زیادی باشد استفاده از ایمپلت فلزی به او توصیه می­شود. البته مهارت پزشک، بافت استخوانی که در دهان بیمار وجود دارد و جنس پایه مورد استفاده در ایمپلنت دندان تاثیرگذار هستند.

بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

 

 

مزیت­های ایمپلنت فلزی

ایمپلنت فلزی 3

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد استفاده از ایمپلنت فلزی دارای مزیت­هایی است، این ایمپلنت­ها ماندگاری و سازگاری بسیار زیاد دارند و در مقابل عوارض کمتری دارند. جهت قرارگیری روکش، بر روی آن­ها استحکام مورد نیاز را ایجاد می­کنند. می­توان از آن­ها برای ترمیم دندان­های زیادی استفاده کرد و تا پایان عمر امکان استفاده از آن­ها امکان پذیر است.

تیتانیوم که معمولا در کاشت دندان از آن استفاده می­شود با بدن سازگار است به طوری که سیستم ایمنی انسان آن را می­پذیرد و آن را به عنوان یک مهاجم خارجی شناسایی نمی­کند. به همین خاطر علاوه بر کاشت دندان، به عنوان جایگزینی برای استخوان سایر عضوهای بدن مانند؛ کمر، زانو و غیره استفاده می­شود. از آن جایی که تیتانیوم رسانایی حرارتی پایینی دارد بنابراین امکان ایجاد درد و ناراحتی در زمان تغییرات دمای محیط کم است. به طور کلی، ایمپلنت­هایی از جنس تیتانیوم در بیش از 95 درصد مواقع موفق عمل می­کنند و علاوه بر کاربرد درمانی، زیبایی دندان­های فرد را نیز افزایش می­دهند.

 

حساسیت­های ناشی از ایمپلنت فلزی

در برخی موارد امکان دارد در اثر استفاده از ایمپلنت فلزی عفونت­هایی ایجاد شود که اغلب می­توان با استفاده از آنتی بیوتیک جلوی پیش­روی این عفونت­ها را گرفت. از دیگر حساسیت­های ناشی از ایمپلنت­های فلزی می­توان به آلرژی، درد، افسردگی، نکروز، اگزما و التهابات شدید اشاره کرد. اکثر این واکنش­ها به دنبال ایجاد اختلال در سیستم ایمنی فرد بروز می­کند و چگونگی بروز و میزان پیشرفت آن در افراد مختلف متفاوت است که برای حل این مشکل یک سری جایگزین به جای تیتانیوم استفاده می­شود. یکی از این مواد جایگزین، پلی اترترکتون است. بنابراین در صورتی که در بیماری در اثر استفاده از ایمپلنت فلزی حساسیت­هایی بروز دهد از چنین جایگزین استفاده می­شود، هر چند در بسیاری از موارد چنین ایمپلنت­هایی تا پایان طول عمر، برای فرد باقی خواهند ماند.

ایمپلنت اقساطی در تهران

 

 نکاتی در مورد هزینه­ های مربوط به کاشت دندان

در ایمپلنت فلزی هزینه استفاده از پایه فلزی از جنس تیتانیوم به نسبت سایر فلزات بیشتر است چرا که تیتانیوم قیمت بالاتری دارد. نوع بیمه و شرکتی که این بیمه را ارائه می­دهد و انتخاب مرکز درمانی که خدمات ایمپلنت در آن انجام می­شود نیز در میزان هزینه های کاشت دندان مهم هستند.

همین طور تعداد پایه­ مورد نیاز جهت کاشت دندان و به طور کل تعداد دندان­ها  نیز حائز اهمیت هستند. از دیگر موارد موثر می­توان به مهارت پزشک مربوطه، مواد استفاده شده در جراحی، وضعیت جسمانی بیمار، انتخاب روش جراحی که می­تواند سنتی یا دیجیتالی باشد و استخوان فک از لحاظ تراکم اشاره کرد.

 

جمع­بندی

بنابراین بر طبق آن چه گفته شد، ایمپلنت یا کاشت دندان برای افرادی که به دلایل مختلف دندان خود را از دست داده اند استفاده می­شود و انواع مختلفی دارد. یکی از انواع ایمپلنت­ها، ایمپلنت­ فلزی است که با توجه به واکنش بیمار به ایمپلنت و کارایی آن، نوع خاصی از ایمپلنت به بیمار توصیه می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *