دندانپزشکی

ایمپلنت دندان فک کامل

ایمپلنت دندان فک کامل

 

 

یکی از بهترین روش­های جایگزینی دندان­های از دست رفته ایمپلنت یا عمل کاشت دندان است. در این روش نوین که امروزه طرفداران زیادی دارد یک پایه فلزی در داخل استخوان لثه تعبیه می­شود و سپس تاج دندان بر روی آن قرار می­گیرد.

شباهت زیادی که ایمپلنت به دندان­های طبیعی از نظر ظاهری و کارایی دارد سبب شده که یکی از پرطرفدارترین راه­های ترمیم دندان از دست رفته باشد. در بسیاری از موارد عمل ایمپلنت برای تعداد کمی از دندان­ها استفاده می­شود، اما اگر تعداد دندان­های از دست رفته در فک پایین و بالا زیاد باشد نیاز به عمل ایمپلنت دندان فک کامل است.

All­­-on-4 یا ایمپلنت دندان فک کامل یک پروتز است که بر روی 4 یا تعداد بیشتری ایمپلنت نصب می­شود. این پروتز به راحتی می­تواند قوس فک بالایی و پایینی را پوشش دهد. این روش یک جایگزین دائمی برای کسی است که دندان­های زیادی را از دست داده است.

تعمیر و نگهداری بسیار ساده­ای دارد و لبخند زیبایی را به شخص هدیه می­دهد. همچنین در این روش شخص هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت منفرد متحمل می­شود. در ادامه به بررسی جزئیات ایمپلنت دندان فک کامل می­پردازیم.

ایمپلنت دندان فک کامل چیست؟

 

ایمپلنت دندان فک کامل به این معنی است همه یا اکثر دندان­های فک بالا و پایین جایگزین شوند. همانگونه که ایمپلنت روشی مفید برای ترمیم دندان­ها بصورن منفرد است در مواردی که نیاز به جایگزینی همه یا تعداد زیادی از دندان­ها است نیز کاربرد دارد.

تعداد دندان­ها 28 عدد است اما ما 20 دندان اساسی برای جویندن و زیبایی داریم که در این روش با ترمیم این 20 دندان اصطلاحا ایمپلنت دندان فک کامل انجام می­شود.

با انجام این کار زیبایی و کارایی دندان­ها مانند سابق فراهم می­شود. کاشت دندان برای فک بالا نسبتا دشوارتر از فک پایینی است. ابتدا پایه­های ایمپلنت در لثه و فک تعبیه می­شوند و سپس بعد از بهبودی کامل و قراری گیری پایه­ها در جایگاه مناسب خود، روکش­ها یا همان تاج دندان برای روی آن­ها تثبیت می­شود.

در صورتیکه با کمبود تراکم استخوان در فک مواجه باشید، متخصص پس از انجام اسکن کامل فک و دندان اقدام به شناسایی مناطقی که دچار مشکل هستند می­کند. در بعضی موارد نیاز به عمل پیوند استخوان در این مناطق است زیرا لازم است پایه ایمپلنت بر روی تراکم مناسبی از استخوان­ها قرار گیرد. در این حالت شخص باید مابین انجام پیوند استخوان فک و نصب ایمپلنت دندان فک کامل یک دوره 6  یا 7 ماهه را طی کند.

 

چه افرادی کاندید انجام ایمپلنت دندان فک کامل هستند؟

 

کسانیکه یک یا چند دندان خود را از دست داده­اند می­توانند از ایمپلنت بهره ببرند. همچنین افرادی که وضعیت دندان­هاشان بسیار آسیب پذیر است و عملکرد و استحکام کافی را ندارند نیز می­توانند از این روش استفاده کنند.

کسانیکه به هر علتی از عملکرد و زیبایی دندان­های خود نیز رضایت ندارند به صلاحدید پزشک خود می­توانند از روش ایمپلنت دندان فک کامل بهره گیرند. باید توجه داشت که برای انجام اینکار باید تراکم استخوان مناسب داشت و همچنین باید بافت دهانی سالمی داشته باشیم. ایمپلنت دندان فک کامل مناسب کسانی است که به دنبال زیبایی و ماندگاری طولانی مدت هستند.

این روش همچنین برای افرادی که مقدار کمی از بافت استخوان فک را از دست داده اند مناسب است. طراحی ایمپلنت دندان فک کامل این اجازه را می­دهد که برای تثبیت پروتز نیاز به حجم کمتری از استخوان باشد.

اگر برای مدتی از دندان­های مصنوعی سنتی استفاده کرده­اید و از آن راضی نیستید می­توانید از این روش جایگزین استفاده کنید. حجیم بودن پروتز دندان مصنوعی سنتی برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و ایمپلنت دندان فک کامل عملکرد عالی همراه با راحتی و زیبایی زیادی را برای شخص به همراه دارد.

مزایای ایمپلنت دندان فک کامل

 

استفاده از ایمپلنت دندان فک کامل تجربه عملکرد و راحتی فراوانی را به همراه دارد. کیفیت این نوع از ایمپلنت به حدی است که شما مانند دندان­های طبیعی خود توانایی جویدن و گاز گرفتن از انواع خوراکی و استیک­ها را به راحتی دارید.

یکی دیگر از جوانب این روش که برای بسیاری از افراد  اهمیت فراوانی دارد، زیبایی ظاهری آن است که هیچگونه تفاوتی با دندان­های طبیعی ندارد. اگر این نوع از پروتز به زیبایی طراحی شود لبخندی بسیار زیبا را باخود به همراه دارد. عطسه، خندیدن، صحبت کردن، خوردن و آشامیدن باعث از بین رفتن یا خرابی آن نمی­شود و فقط یک متخصص می­تواند برای تعمیر یا تمیز کردن آن را از جای خود خارج کند.

کسانی که قبلتر از ایمپلنت دندان استفاده کرده­اند همواره آن را ستایش می­کنند. بهبودی سریع و ماندگاری بالای این روش به اهمیت بالای آن افزوده است. پیوند استخوان و لیفت سینوس با بهبودی سریع و آسان همراه است.

 

مطلب مرتبط: بهترین متخصص ایمپلنت شرق تهران

ایمپلنت اقساطی در تهران

عوارض ایمپلنت دندان فک کامل چیست؟

در برخی از موارد به دلیل عدم توانایی دندانپزشک و همچنین کیفیت پایین برخی از محصولات ممکن است پروتز دندان به خوبی با استخوان فک ادغام نشود. در موارد نادر امکان عفونت لثه و استخوان فک به دلیل عدم رعایت بهداشت و نکات بهداشتی وجود دارد.

در موارد دیگر ممکن است پیوند استخوان به خوبی انجام نشود و متخصص امکان قرار دادن پروتز را در فک نداشته باشد، به همین دلیل باید روش­های دیگر را مد نظر قرار دهد.

انواع روش های ایمپلنت کامل دهان

یکی از ویژگی­های مثبت ایمپلنت دندان روش­های متفاوت انجام آن است. امروزه روش­های مختلفی برای انجام ایمپلنت دندان جهت کاشت یک یا همه دندان­ها وجود دارد. از جمله این روش­ها می­توان به دو روش All-on-4  و ایمپلنت­های دندان یک روزه اشاره کرد، که در ادامه به توضیح هرکدام می­پردازیم.

تکنیک All on 4 Implants

All on 4 امروزه روشی مناسب برای جایگزینی همه دندان­های ازدست رفته بدون نیاز به ایمپلنت دندان­ها بصورت منفرد و جداگانه است. در این روش از چهار ایمپلنت در کل فک برای جایگزاری پروتز­ها استفاده می­شود. تمامی دندان­ها در فک پایین یا بالا بر روی این چهار پروتز قرار داده می­شوند.

ایمپلنت فک بالا و پایین یک روزه

در این روش می­توان در مدت کوتاهی کار ایمپلنت و ترمیم دندان­های ازدست رفته را انجام داد. در سایر روش­های انجام ایمپلنت معمولا مدت زیادی برای انجام کار زمان نیاز است. اما در این روش کار بصورت فوری و یک روزه انجام می­شود. ایمپلنت دندان یک روزه مناسب کسانی است که می­خواهند خیلی سریع دندان­های از دست رفته خود را ترمیم کنند.

 

نحوه انجام ایمپلنت دندان فک بالا

 

فک بالایی به دلیل اهمیت زیادی که در طرح لبخند و زیبایی دارد معمولا تقاضای بیشتری برای ایمپلنت دارد. در استخوان فک بالا مشکلات بیشتری از جمله : وجود سینوس­ها و ارتفاع کمتر استخوان و … .

وجود حفره­های سینوسی دلیلی برای تراکم کمتر استخوان فک بالایی است. تراکم و حجم استخوان فک بالایی در ایمپلنت از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورت وجود مشکلی در این قسمت پزشک متخصص ابتدا باید به رفع این مشکل بپردازد و سپس اقدام به تهیه و جایگذاری ایمپلنت کند.

آناتومی استخوان کرست فک بالا از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. قبل از انجام عمل کاشت باید بررسی شود که سینوس­های بالای دندان بسرعت منبسط نشوند. تحلیل رفتن استخوان فک بالایی و همچنین از بین رفتن لثه از جمله مواردی است که باید بخوبی توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

مراحل ایمپلنت دندان فک پایین

فک پایین گزینه بسیار مناسبی برای انجام عمل ایمپلنت دندان فک کامل است. پزشک متخصص با در نظر گرفتن جایگاه رشته­های عصبی بر روی نحوه حمایت و عملکرد ایمپلنت کار می­کند. به دلیل تراکم بیشتر رشته­های عصبی در قسمت عقبی فک پایین، پایه­های ایمپلنت در جلو فک تعبیه می­شوند . ارتفاع فک پایین باید حداقل 7 تا 10 میلی متر باشد.

 تعداد دندان های ایمپلنت کامل دهان

برای انجام ایمپلنت دندان فک کامل می­توان 6 تا 8 ایمپلنت در فک بالایی کارگذاشت و 4 تا 6 ایمپلنت در فک پایینی تعبیه کرد. سپس بریج­های از جنس پرسلین که بسیار مشابه دندان­های طبیعی هستند را بر روی آن ها کار گذاشت.

ایمپلنت کامل فک چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان معمولا یک پروسه طولانی مدت است که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. در صورتیکه تراکم و ساختار استخوان فک مناسب باشد می­تواناز ایمپلنت­های فوری استفاده کرد در غیر این صورت یک بازه زمانی 7 ماه پش روی شما است.

قیمت ایمپلنت کامل

هزینه انجام کاشت دندان و ایمپلنت کامل به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد می­توان به جنس ایمپلنت، کشور سازنده آن، نوع متریال به کار رفته و همچنین تبحر و توانایی پزشک متخصص اشاره کرد.

جمع بندی

 

ایمپلنت دندان یکی از روش­های بسیار مفید برای ترمیم دندان­های از دست رفته است. در این روش یک پروتز به عنوان پایه در استخوان فک تعبیه می­شود و تاج دندان بر روی این پایه تثبیت خواهد شد. از مزایای ایمپلنت ماندگاری بالا و همچین زیبایی و شباهت آن به دندان­های طبیعی است.

در صورتیکه تعداد زیادی از دندان­ها نیاز به ترمیم داشته باشند، می­توان از روش ایمپلنت دندان فک کامل استفاده کرد. در این روش با هزینه کمتر نسبت به ایمپلنت منفرد، می­توان تعداد بیشتری از دندان­های از دست رفته را ترمیم کرد.

سوالات متداول

ماندگاری ایمپلنت دندان کامل چقدر است؟

درصورت مراقبت درست از دندان­های ترمیمی می­توان تا 15 سال یا بیشتر از پروتزهای مصنوعی ایمپلنت دندان استفاده کرد.

تعداد پایه ایمپلنت به چه چیزی بستگی دارد؟

اینکار توسط پزشک انجام می­شود. پزشک متخصص بوسیله تصویربرداری از استخوان فک و لثه مشخص می­کند که به چه تعداد پایه نیاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *