blog, دندانپزشکی

چه مدت بعد از کشیدن دندان میتوان ایمپلنت بزارم؟

مدت زمان کاشت بعد از کشیدن دندان

ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

برای دندان­های آسیب دیده یا پوسیده می­توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. از دست دادن دندان نه تنها بر ظاهر و زیبایی لبخند شما تأثیر می­گذارد. همچنین بر توانایی شما در خوردن و جویدن غذا تأثیر می­گذارد. ایمپلنت بعد از کشیدن دندان به مدت زمانی نیاز دارد که در ادامه این زمان را با هم بررسی می کنیم. ایمپلنت­های دندانی مناسب ترین جایگزین برای دندان­های از دست رفته هستند.

مدت زمانی که بعد از کشیدن دندان ایمپلنت می کنند؟

مدت زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان، در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی موارد، اگر استخوان فک به اندازه کافی سالم باشد، ممکن است بتوان ایمپلنت دندان را در همان روز کشیدن دندان قرار داد. اما در بیشتر موارد، دندانپزشک به بیمار توصیه می کند که 3-6 ماه صبر کند تا ناحیه بعد از کشیدن دندان به طور کامل بهبود یابد.

اگر بیمار تصمیم بگیرد بیشتر صبر کند، فک ممکن است برای حمایت از ایمپلنت خیلی نازک یا ضعیف شود. سایر دندان­های شیری به فضای بین دندان­ها فشار داده می شوند و ممکن است موقعیت اصلی خود را از دست بدهند و دندان­ها کج شوند. بنابراین تعیین زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان با توجه به معاینه و تشخیص دندانپزشک بسیار مهم است.

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت

بهترین زمان توصیه شده توسط دندانپزشکان برای کاشت دندان 2 تا 4 ماه پس از کشیدن دندان است که لثه و بافت استخوانی بهبود یافته است. در این صورت به دلیل تازگی بافت در ناحیه ایمپلنت، زمان جراحی ایمپلنت و یکپارچگی پایه ایمپلنت با استخوان کوتاه­تر می شود. در این دوره 2 تا 4 ماهه هیچ تغییری در لثه و دندان­های مجاور ایجاد نمی­شود و دندانپزشک می­تواند بدون نیاز به پیوند استخوان یا جراحی دیگر، ایمپلنت را قرار دهد که در این صورت هزینه ایمپلنت کمتر خواهد بود. هرچه کاشت زودتر انجام شود، زمان بهبودی ناحیه عمل شده و ادغام پایه ایمپلنت با استخوان کاهش می یابد.

مطلب مرتبط: ایمپلنت دندان بصورت قسطی

بهترین دکتر متخصص ایمپلنت دندان در شرق تهران

عوامل موثر در تعیین بهترین زمان کاشت

همانطور که قبلا ذکر کردیم، فاصله مورد نیاز برای قرار دادن ایمپلنت بعد از کشیدن دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

  • تراکم استخوان فک، ارتفاع و عرض
  • نحوه کشیدن دندان
  • وجود یا عدم وجود بیماری­های لثه و دندان
  • تعداد عملیات
  • قرار دادن دندان و معاینه پوسیدگی
  • سن بیمار
  • سلامت عمومی بدن و بیماری­های عمده

ایمپلنت بعد از کشیدن دندان 

بهترین سن برای کاشت ایمپلنت

علاوه بر دانستن اینکه چه مدت می‌توانید ایمپلنت بعد از کشیدن دندان داشته باشید، نکته مهم دیگری نیز وجود دارد آن هم سن شماست. نوجوانان در صورت از دست دادن دندان بر اثر تصادف تا سن 18 سالگی نمی­توانند ایمپلنت انجام دهند. کسانی که بعد از 18 سالگی یک یا چند دندان از دست می­دهند می توانند به یک مرکز تخصصی معتبر مراجعه کرده و فرآیند ایمپلنت را خودشان شروع کنند. وقتی به سن مناسب رسیدید، تراکم استخوان فک بررسی می­شود.

برای اینکه بدانید چند سال بعد از کشیدن دندان می­توانید ایمپلنت انجام دهید، لازم است به طور خلاصه به شما بگوییم که اگر بعد از کشیدن دندان استخوان زیادی دارید، می­توانید بلافاصله آن را کاشت کنید. اما اگر استخوان­ها کثیف نباشند این فرآیند تا 9 ماه کامل می­شود.

ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

کاشت فوری ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان اولین روشی است که جراح هنگام کاشت ایمپلنت در نظر می­گیرد. کاشت مستقیم ایمپلنت دندان تا 1 تا 3 روز پس از کشیدن دندان جراحی نامیده نمی­شود، اما شما می­توانید ایمپلنت­های دندانی را مستقیماً تا 2 ماه پس از کشیدن دندان کاشت کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ایمپلنت دندان با چه سرعتی انجام می­شود. کاشت فوری ایمپلنت دندان دقیقاً همزمان با کشیدن دندان­های اصلی در دهان خالی انجام می­شود. اگر بین حفره دندان و پایه ایمپلنت فضای خالی وجود داشته باشد، از پیوند استخوان در اطراف پایه ایمپلنت استفاده می­شود.

کاشت ایمپلنت معمولی

گزینه دوم برای جراحی ایمپلنت بعد از کشیدن دندان، قرار دادن استاندارد است. کاشت ایمپلنت تا 2 ماه پس از کشیدن دندان­های بزرگ به عنوان کاشت فوری ایمپلنت دندانی شناخته می­شود. اما زمانی که قصد دارید 2 تا 4 ماه پس از برداشتن دندان­های شیری، ایمپلنت دندانی را انجام دهید، ایمپلنت دندان استاندارد خواهد بود. با گذشت زمان، استخوان ترقوه نیز بهبود می­یابد. در این مرحله، جراح باید با سوراخ کردن استخوان فک، فضای کافی برای ایمپلنت ایجاد کند.

تاخیر در کاشت ایمپلنت

سومین فاصله پیشنهادی برای کاشت پس از کشیدن دندان شیری، کاشت تاخیری است. از نام آن می­توان فهمید که بعد از کشیدن دندان­های اصلی چقدر به ایمپلنت زمان داده می­شود. زمانی که 4 ماه پس از کشیدن دندان اصلی، جراحی و ایمپلنت دندان را برنامه ریزی می­کنید، استخوان فک ایجاد شده در اثر کشیدن دندان به طور کامل بهبود می­یابد و حفره های خالی کاملا پر می­شوند.

کاشت با تاخیر بسیار طولانی

قرار دادن ایمپلنت­های دندانی با تاخیر بسیار طولانی در آخرین فاصله زمانی می­تواند برای جراحی ایمپلنت دندان پس از کشیدن دندان­های شیری انتخاب شود. همانطور که از نام آن پیداست، با این روش، جراحی ایمپلنت دندان و کاشت آن را مدت‌ها پس از کشیدن دندان اولیه برنامه‌ریزی می‌کنید. حدود یک سال پس از کشیدن اولین دندان‌هایتان، می‌توانید ایمپلنت‌های دندانی را با نگه‌داری بسیار طولانی شروع کنید.

ایمپلنت دندان

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با ایمپلنت بعد از کشیدن دندان و مدت زمان بازم برای انجام این کار، آشنا کنیم. برای افراد مختلف مدت زمان انجام ایمپلنت متفاوت است. باید با توجه به نظر پزشک خود، زمان لازم را بدهید تا مشکلی برای انجام ایمپلنت برایتان ایجاد نشود. اما معمولا در حالت کلی، بین 2تا4 ماه  ممکن است انجام ایمپلنت طول بکشد و همانطور که گفتیم این زمان در همه افراد یکسان نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *