دندانپزشکی

علائم دندان درآوردن در نوزادان

علائم دندان دراوردن در نوزادان

علائم دندان درآوردن در نوزادان و هر آن­چه که باید بدانید!

 

 

وقتی که اولین دندان ریز و سفید کودکتان را می­بینید، لحظه شگفت­ انگیزی است؛ اما باید بدانید که گذر کردن از این مرحله راحت نیست. دندان درآوردن می­تواند یک فرایند استرس­زا و چالش برانگیز باشد، زیرا دندان­ها راه خود را از بین لثه­ها عبور داده و کودکان در این مرحله ، ممکن است درد و ناراحتی زیادی را تجربه کنند. کودکان این فرایند را به روش­های مختلفی تجربه کرده و همچنین هیچ قانون مشخصی در مورد زمان مناسب شروع دندان درآوردن وجود ندارد. شروع این فرایند با علائمی همراه بوده و دانستن آن­ها به شما کمک می­کند که برای کمک به فرزندتان در این مسیر آماده شوید. با ما همراه باشید تا با زمان شروع دندان درآوردن، علائم دندان درآوردن در نوزادان و غیره آشنا شوید.

دندان درآوردن نوزادان از چه زمانی شروع می­شود؟

علائم دندان درآوردن در نوزادان

رویش دندان به طور معمول از بازه زمانی چهار تا هشت ماهگی با دندان­های جلویی پایین شروع و تا حدود سه سالگی ادامه پیدا می­کند. در برخی نوزادان نیز از 12 ماهگی شروع می­شود. به طور کلی زمان شروع دندان درآوردن برای هر نوزاد متفاوت است؛ برای برخی ممکن است خیلی زودتر و برخی دیرتر شروع شود. فرایند دندان درآوردن شامل علائمی مانند بی­قراری و تحریک­ پذیری، ترشح زیاد آب دهان، گاز گرفتن و جویدن اشیاء، تمایل کم به مواد جامد، بی اشتهایی، اختلال در خواب، تورم یا التهاب لثه­ها، افزایش دمای خفیف(تب)و اسهال است. این علائم در حدود 70 تا 80 درصد نوزادان دیده می­شود. در ادامه برخی علائم دندان درآوردن در نوزادان را به طور مختصر برایتان توضیح می­دهیم.

علائم دندان درآوردن در نوزادان چیست؟

1.    بی­قراری

همان­طور که گفتیم­، دندان درآوردن می­تواند فرایندی دردناک باشد و باعث بدخلقی و آزرده خاطر شدن فرزندتان شود. ممکن است متوجه شوید فرزندتان شلوغ کرده و بی­قراری می­کند، دوست دارد در آغوش گرفته شود تا آرام شود، بیشتر از حد معمول ناراحت می­شوند و یا این­که خواب خوبی ندارند. این یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است و به شما می­گوید که باید فرزندتان را در این مسیر آرام کنید. حدود 70 درصد نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند، این علامت را از خود نشان می­دهند.

2.    ریزش مداوم آب دهان

مطلب مرتبط: بهترین دندانپزشکی شرق تهران

یکی دیگر از علائم دندان درآوردن در نوزادان، ریزش آب دهانشان است. دندان درآوردن آب دهان را تحریک می­کند و با شروع این فرایند، باید انتظار کمی شلختگی را داشته باشید. تحقیقات نشان می­دهد که بیش از 50 درصد نوزادان دچار این علامت می­شوند. بعضی مواقع این بزاق اضافی به دلیل وجود باکتری­های موجود در آن، می­تواند باعث ایجاد بثورات روی چانه، گردن و گونه­ها شود. این بزاق تولید شده اضافی همچنین می­تواند باعث سرفه یا تهوع شود. بنابراین تهوع نیز می­تواند یکی دیگر از علائم دندان درآوردن در نوزادان باشد.

3.    جویدن یا گاز گرفتن اشیاء

یکی از شایع­ ترین علائم دندان درآوردن در نوزادان، تحریک لثه است. این علامت بیش از 85 درصد نوزادان را تحت تأثیر قرار می­دهد. ممکن است کودکتان اسباب بازی یا اشیاء را برای آرام کردن درد خود جویده و گاز بگیرد. همچنین ممکن است ببینید که آن­ها گونه­های خود را مالش داده یا گوش خود را می­کشند که ناشی از درد لثه و حرکت آن به سمت گونه و گوش می­باشد، به ویژه زمانی که دندان­های آسیاب در حال درآمدن هستند. به طور کلی، فشار متقابل ناشی از گاز گرفتن تقریباً هر چیزی می­تواند فشار زیر لثه را کاهش دهد. بنابراین اگر دیدید که نوزادتان مدام به دنبال یک شئ برای گاز گرفتنش است، بدانید که این یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است.

 

 

4.    تمایل کم به مواد جامد

یکی دیگر از علائم دندان درآوردن در نوزادان علاقه کمتر به مواد جامد است. اگر فرزندتان از قبل غذای جامد را شروع کرده، ممکن است متوجه شوید در روزهای شروع دندان درآوردن، تمایل کمتری به آن­ها نشان می­دهد. تا زمانی که نوزادتان مقدار مناسبی شیر خشک یا شیر مادر می­نوشد، جای نگرانی وجود ندارد.

در ادامه به علائم بیماری اشاره می­کنیم که ممکن است با علائم دندان درآوردن اشتباه گرفته شود.

علائم بیمار بودن کودک شما

دندان درآوردن به طور معمول ناراحت کننده است، اما علائمی وجود دارد که نشان می­دهد مشکل از جای دیگری است و ممکن است علائمی که نوزاد نشان می­دهد، علائم دندان درآوردن در نوزادان نباشد و علائم ابتلا به یک بیماری باشد. این علائم عبارت­اند از:

مطلب مرتبط: بهترین متخصص ایمپلنت تهران

1.    شلوغی بیش از حد

گفتیم که بی­قراری یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است. این­که دندان کودک شما از زیر لثه بیرون می­آید، به نظر می­رسد که بسیار دردناک خواهد بود؛ اما در واقع این­طور نیست و به زور معمول کودکان درد خفیفی را تجربه خواهد کرد. کمی شلوغی اضافی طبیعی است، اما اگر فرزندتان آن­قدر گریه می­کند که نمی­توان به او آرامش داد و توانایی خوابیدن ندارد، باید به پزشک مراجعه کنید.

2.    تب بالا

تب نیز ممکن است یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان باشد. اگر دمای بدن کودکتان 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر است، احتمالاً نشان دهنده ابتلای او به عفونت است. اما بدانید کودکی که در حال دندان درآوردن است، مدام دست­هایش را در دهانش می­گذارد که این کار باعث ورود میکروب­ها به دهانش و در نهایت بیمار شدن او می­شود. بنابراین ممکن است کودکتان در حال دندان درآوردن و نیز مبتلا به سرماخوردگی باشد. حال اگر دمای بدن نوزاد بالاتر از 39 درجه سانتیگراد است و ناراحتی­های دیگری مانند گیجی دارد، باید با پزشک صحبت کنید.

3.    اشتها نداشتن به جامدات یا مایعات

بعضی نوزادان در حالی که دندان در حال درآمدن و فشار آوردن به لثه است، مواد جامد را پس می­زنند. این نیز یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است، اما اگر نوزاد از خوردن شیر مادر یا شیشه شیر نیز خودداری می­کند، ممکن است مشکل دیگری در میان باشد. بنابراین باید با پزشک کودک خود مشورت کنید.

4.    جوش روی بدن

پیش­تر گفتیم که ریزش آب دهان یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است و بزاق اضافی می­تواند باعث ایجاد بثورات و جوش روی صورت نوزاد شود. اما اگر می­بینید که علاوه بر صورت، روی نیم­تنه، بازوها یا پاهای او نیز جوش وجود دارد، می­تواند به علت یک بیماری باشد. بنابراین بهتر است برای اطمینان به یک پزشک مراجعه کنید.

آبریزش بینی، اسهال یا استفراغ و سرفه نیز می­تواند نشانه ابتلا به یک بیماری باشد. هیچ مدرک مطمئنی وجود ندارد که این علائم، از علائم دندان درآوردن در نوزادان باشد؛ بنابراین احتمال این­که مشکل از نوزادتان باشد بیشتر است. پس بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. علائم بیماری بیش از چند روز ادامه دارند؛ در حالی که علائم دندان درآوردن فقط در روزهای قبل و بعد از درآمدن دندان رخ می­دهد. بنابراین اگر دیدید حال نوزادتان برای چند روز متوالی پریشان و آشفته بوده و هنوز دندانی مشاهده نشده، احتمالاً چیز دیگری در جریان است و باید با پزشک کودکتان مشورت کنید. در ادامه این مقاله، راهکارهایی برای آرام کردن فرزندتان در فرایند دندان درآوردن ارائه می­دهیم.

 

 

 

چند روش برای آرام کردن دندان درآوردن نوزاد

علائم دندان درآوردن در نوزادان

1.    ماساژ لثه­ها

می­توانید لثه­های کودکتان را با انگشت ماساژ دهید(البته که ابتدا انگشت خود را باید تمیز کنید!) که کمک خوبی برای آرام کردن درد لثه­­هایشان است. همچنین می­توانید به آن­ها یک چیز سفت مانند حلقه دندان درآوردن بدهید تا گاز بگیرند، زیرا آن­ها در این دوران عاشق جویدن و گاز گرفتن هستند. یک نکته کاربردی این است که این حلقه را در یخچال خنک کرده تا نوزادتان آرامش بیشتری پیدا کند. به یاد داشته باشید که چیز­های خیلی سرد به کودک آسیب می­رسانند. جایگزین حلقه دندان درآوردن، می­تواند یک دستمال مرطوب خنک باشد.

2.    پاک کردن صورت

گفتیم که ترشح زیاد آب دهان نیز یکی از علائم دندان درآوردن در نوزادان است و می­تواند باعث ایجاد بثورات در اطراف دهان، گونه­ها، چانه و ناحیه گردن به دلیل باکتری­های موجود در بزاق شود. سعی کنید این نواحی را مدام تمیز کرده و خشک نگه دارید تا از ایجاد جوش جلوگیری کنید. همچنین استفاده از یک کرم محافظت کننده می­تواند در کمک به پوست خشک و دردناک نوزاد مؤثر باشد.

مطلب مرتبط: ایمپلنت اقساطی در تهران

3.    استفاده از دارو

اگر کودکتان مضطرب است و نمی­توانید او را آرام کنید، در صورتی که بیش از 6 ماه سن دارد، می­توانید به او داروهای مسکن مثل ایبوپروفن یا استامینوفن بدهید تا به درد آن­ها کمک کند. البته که باید ابتدا با پزشک مشورت کنید. اگر سرفه نوزاد ادامه دار شد و یا با تب بالا و علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا همراه شد، با پزشک نوزاد خود تماس بگیرید. این علائم در واقع نشانه بیماری است و مربوط به علائم دندان درآوردن در نوزادان نیست. پزشک می­تواند در انتخاب دارو با دوز صحیح برای درمان تب و یا بیماری نوزادتان، به شما کمک کند.

در نهایت، بغل کردن و نوازش فرزندتان می­تواند به تحریک پذیری و ناآرامی او بسیار کمک کند. وقت گذراندن با کودک، با ایجاد حس آرامش و امنیت در او میتواند در کاهش درد او مؤثر باشد.

کلام آخر

دندان درآوردن می­تواند دوره ناامید کننده و سختی برای شما و نیز فرزندتان باشد؛ اما به یاد داشته باشید که این نیز یک مرحله از زندگی است و از آن عبور می­کنید. امیدواریم فهرست علائم دندان درآوردن در نوزادان و راهکارهایی که در این مقاله به شما ارائه کردیم، برایتان مفید بوده و توانسته باشیم شما را راهنمایی کنیم. در این مسیر آرام باشید و آرامش خود را نیز به فرزندتان منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *